Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отличиха с награди "Пловдив" творците на града

За 37-ми път тази вечер, с тържествена церемония в Дома на културата,  бяха връчени годишните награди „Пловдив“ за творците с ярки постижения в културата и изкуството. 

В раздела „Художествена литература“ статуетката взе професор Инна Пелева за книгата й „Георги Марков. Снимки с познати“. В категорията бяха номинирани още Антон Баев и Йордан Велчев, но Велчев се отказа от своята номинация с мотив, че достойният победител в този раздел в проф. Пелева. 

Тази награда ми е много ценна и се радвам, че я получавам. Впечатлена съм от жеста на Йордан Велчев. Пожелавам на всички номинирани и наградени в този достоен конкурс да продължим да си вършим работа. Да поменем и Георги Марков - човекът на думите, а може би и на илюзиите, каза професор Пелева. 

Художникът Стоян Куцев  получи наградата за „Изобразително изкуство“ за ретроспективната изложба "Стъпки", представена в залата за временни експозиции на Градската художествена галерия. 

В категория „Музика" статуетката взе Мирослава Кацарова за цялостната концепция на и реализация на Пловдив Джаз Фест. 

Благодаря на всички, които остават, останаха и се завръщат в нашия град. Всичко, което се случва тук е заради това, което излъчва Пловдив от години, от векове. Не е само, защото следващата година сме избрани. Мисля да бъдем такива завинаги, каза Кацарова, след като отправи благодарности към публиката и хората, с които работи. 

В раздела „Културно наследство и съхраняване на паметта“ бе отличена  Аксиния Бутева с нейната  книгата  „Жената, Везмото, Градът. От традиционна културна технология към съвременни културни практики".

Наградата за "Архитектура" получи Райна Бекирова - за жилищната сграда с магазини на ул. "Авксентий Велешки". 

Екипът на спекатакъла  „Момчето от последния  чин“ от Хуан Майорга на Драматичен театър Пловдив получи наградата в раздел "Театър". Статуетката и поздравленията на сцената прие актьорът Симеон Алексиев.  Венера Атанасова  бе наградена  за превод на романа „Момичето от Бруклин“ на Гийом Мюсо . За „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ призът отиде при хор „Детска китка“ с диригент Златина Делирадева. 

Операторът Антон Марчев се наложи за минути да остави камерата, с която снимаше церемонията и  да получи статуетка за документалната поредица за туризъм "Пътувай с БНТ 2" в раздел „Аудио визуални изкуства, фотография и операторско майсторство“.  Награда в раздел "Журналистика" тази година не бе връчена. 

Зам.-кметът по култура Александър Държиков поздрави всички номинирани и носителите на призовете.  В музикалната програма участие учениците от училищата по изкуства в Пловдив и талантливата Лидия Ганева.  На входа зрителите бяха посрещнати с цвете. Своеобразен домакин тази година бе Куклен театър Пловдив, а водещи - Владислав Севов и Златка Далчева от БНТ 2. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37

Деца гостуваха на Бачковския манастир в Деня на християнското семейство

Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..

публикувано на 21.11.24 в 15:27