Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на буквите и словото - най-българският ден

"Ден след ден" - Аз, буки, веди, глаголи, добро, есть, жичье ...

Просветление за над 300 милиона души по света, използващи кирилицата

Езикът е кодът за човешкото общуване. Той е инструмент за назоваване на света и на вътрешния, духовния свят. Словото е в нас и ние сме в словото.

24 май е празник, какъвто другите народи нямат – празник на буквите, на писмеността, просветата и културата. Това е специален ден за всеки българин, където и да се намира по света. Това е най-българският празник. Идва от миналото, гарантира настоящето и е мост към бъдещето.

В Пловдив през далечната 1851 година е първото официално честване на Деня на Светите братя Кирил и Методий. Традицията продължава и до днес. 167 години по – късно как се чества 24 май в Пловдив – обобщава в репортажа си Галя Митева.

Преди 1150 години старобългарският език става третият културен език в Европа. Тогава папа Адриан II освещава славянските книги в Рим. Какво ще се случи с езика, който е с най-дълга писмена история в Европейския съюз? Променя ли времето историята? Как политическата конюнктура се меси и диктува езиковите процеси? От македонските земи ли идва славянската писменост? Разговаряме с доц. Славия Бърлиева, директор на Кирило-Методиевския научен център при БАН.

Ще чуем и един съвременен Пазител на Словото – десетокласничката Божидара Николова от Смолян. Тя спечели първа награда в конкурса „Родна реч, омайна, сладка …“ за ученици от 1 до 12 клас в родопския град. Отличието й е за есе на тема „Кои са съвременните пазители на българското слово и писменост?“.

Как се променя българският език? Как се говори, как звучи? Откъде идват проблемите с функционирането на българския език като език на образованието, литературата и културата? Преодолима ли е кризата с грамотността? Как тя се мултиплицира в криза на духовността? Темата ще коментираме с доц. Борислав Георгиев, езиков антрополог и семиотик, преподавател в Нов български университeт.

Има ли все още в Западните покрайнини хора, които се опитват да пречат на честванията на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост? Как се опазва българският език в Босилеград? За празника 24 май на българската общност ще ни разкаже Иван Николов, председател на Българския културно-информационен център в Босилеглад.

Джазът помага да избираш доброто, въпреки всичко, казва джаз певицата Мирослава Кацарова. Тя е завършила богословие в Софийския университет, но професионалният ѝ път е изцяло свързан с музиката. Мира е организаторка на Пловдив Джаз Фест, чийто издания са част от официалната програма на Пловдив Европейска столица на културата. Именно за този фестивал тази година Мирослава Кацарова стана носител на престижната награда „Пловдив“ в категория „Музика“. За джаза като общуване, за музиката като поезия и за смисъла на думите ще е разговорът ни с Мира по Радио Пловдив.

Бъдете с нас и на Празника на Словото – срещата ни е от 15 до 17 часа по Радио Пловдив. 

Снимка

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..

обновено на 20.02.25 в 11:10

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 20.02.25 в 11:10

Отец Димитър Димитров в "Добро утро, ден!"

Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания.  Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня.  От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..

обновено на 20.02.25 в 11:09

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 19.02.25 в 10:24

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00