В Пловдив се открива международна конференция с едни от най-известните дизайнери от страната и чужбина в областта на шрифта. Проявата е в рамките на третото издание на „Типофест“ - единственият по рода си дизайн фестивал в България. Той се провежда веднъж на две години и е за хора, които са увлечени от калиграфията, летеринга и шрифтовете.
В рамките на конференцията ще се проведе и публична дискусия на тема „Графичната идентичност като инструмент за комуникация на културните институции“. Дискусията е от 17.30 часа в Камерната зала на Драматичен театър - Пловдив, входът е свободен.
В дискусията ще се включи Аня Святловска, художествен директор в Музея за история на Варшава, която ще разкаже как е разработила и внедрила нова система за визуална идентичност в музейния обект. От българска страна участват студио „Пункт“ с работата си по новото лого на „Пловдив 2019“ и Красен Кръстев и проекта му за Етнографски музей на открито "Етър".
Facebook събитието може да откриетe тук - https://goo.gl/gVe6u8
Организаторите посочват, че за много хора българският шрифт е непознат като явление. Малко са хората, които знаят, че освен църковнославянската писменост, българската държава е дала на света и съвременна, българска форма на кирилицата.
Навлизането на компютъра и мобилните устройства масово в живота превръща умението за работата с текст и шрифт в необходимост. В същото време дори сред занимаващите се с дизайн трудно могат да бъдат открити грамотни и професионално подготвени специалисти в областта на шрифта и типографията.
Дизайн фестивалът „Типофест“ включва и няколко работилници с професионалисти, които се провеждат в София и Пловдив.
Повече за фестивала и програмата на: https://typofest.bg/
Дизайнерът Красимир Ставрев е партньор в студио "Пункт". Той разказва за роботата си по логото на Пловдив' 2019.
Партньор съм в студио „Пункт“, с Жоро Лазаров работим от 10 години. През последните 5-6 години сме се профилирали основно в брандинга, работа върху визуалната индентичност.
През последната година фокусирахме върху визията на събития. Последният проект, в който сме въвлечени всички с голям ентусиазъм, и е голямо предизвикателство за нас като пловдивско студио е да изведем визията на Културната столица на нивото, на което трябва да бъде нашият град.
Ние сме последователи на Леуварден, на Орхус – градове с блестящ пример в графичната идентичност. Оформлението на цялостната комуникация на едно такова събитие, за нас е истинско предизвикателство, да бъдем следващите, които да покажат града си по най-възможния културен, чист и елегантен начин. Изключително голямо предизвикателство е специално логото на Пловдив’ 2019, където ние изведохме знак, който да служи на всички, да се препознаят с него и да го използват, да бриндират своите събития. Проекта работихме повече от два месеца. Изведохме три предложения, от които едното е настоящото лого. Силата му е, че дава възможност за различни интерпретации. Видяхме хляб направен с логото, което беше страхотно. В този малък знак хората да намерят своето, да импровизират с него е най-голямата сила на логото.
Интервюто с Красимир Ставрев е в звуковия файл.
Обилен снеговалеж намалява видимостта по магистралите "Струма" и "Тракия". На места е затруднено движението в посока към София, но шофьорите карат внимателно. Въпреки работата на пътноподдържащите фирми и снегорините на терен, настилката на пътя бързо побелява. Към момента няма закъсали автомобили. Екипи на Пътна полиция регулират..
Паднало през нощта дърво нанесе щети върху фитнес площадката в парк „Лаута”. Три от уредите са изпочупени вследствие на удара. Кметът на Пловдив Костадин Димитров, който заедно с кмета на район „Тракия” Георги Гатев бе на място, разпореди незабавно разчистване на пространството. Бригада на ОП „Градини и паркове” вече работи върху..
С непоказвана досега историческа възстановка в Пазарджик ще бъдат пресъзданени моменти от Освобождението на града преди 147 години. Днес парк „Стадиона“ ще се превърне в сцена на впечатляваща реконструкция. Във възстановката ще участват повече от 100 ентусиасти от цялата страна. Инициативата е на Регионалния клон към Национално дружество..
На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. "Благодаря" е и една от най-хубавите думи в..
В Батак ще се проведе Празник на суджука и тънките мезета. Местни майстори ще представят свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897". Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени..