Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев заяви, че няма да се прекратяват договори с лечебни заведения заради новоприетата Национална здравна карта на заседание на Министерския съвет. Документът е с едногодишен срок на действие.
В документа, приет от Министерския съвет, са добавени нови 608 легла за активно лечение към първоначално предложените 32 873. При 75% използваемост със сигурност се гарантира нивото на хоспитализациите от миналата година, уверява здравният министър.
Защо пациентите казаха "да" на новата здравна карта - разговор с адвокат Пламен Таушанов от Българската асоциация за закрила на пациентите. Според него картата има много проблеми, които следва да решава, но в този момент тя не може да ги разреши, защото нормативно трябва да се изчистят.
Няма друг документ, който да бъде обсъден и приет. Картата е необходима, защото без нея не могат да се сключат конкретните договори по НРД. Тази карта е дори с 15 легла повече от приетата през 2016 година, следователно не се съкращават легла, подчерта Таушанов. По думите му не трябва да се занимаваме с броя на леглата в нашите болници.
В цяла Европа се говори за еднодневна хирургия, при нас - престоя в болница е от три до пет дни, и поради това се създаде една фалшива хоспитализация, над 2,2 млн. души от населението са били на лечение, изчисли адвокатът.
Реално за миналата година у нас са използвани едва 64% от леглата през 2017 година, посочи Таушанов. Той смята, че адхок ще се решават проблемите на Касата и болниците.
Крайно време е Касата да отчита качеството на медицинска помощ, докато това не стане, няма никаква Карта и НРД да решат въпросите в здравеопазването, заключи Пламен Таушанов.
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..