Премиера на второто преработено издание на книгата „Малката светица и портокалите“ от Александър Секулов ще се състои довечера в книжарница „Хермес“ Централ.
Издателите от "Хермес" определят книгата като колекционерска и за ценители.
Според автора книгата е като колония на оживели метафори, които съжителстват щастливо в своята утопично-нежна комуна.
Първото издание на романа „Малката светица и портокалите. История на изчезването” е през 2009 година. Второто колекционерско издание ще бъде представено довечера от автора.
Александър Секулов е писател, поет и журналист. Автор е на романите „Колекционер на любовни изречения“, „Малката светица и портокалите“, „Господ слиза в Атина“, „Гравьор на сънища“, „Островът“ и „Скитникът и синовете“. Издал е поетичните книги „Карти и географии“, „Възхитително и леко“, „Море на живите“. Драматург е на Драматичен театър - Пловдив, носител на награда „Аскеер“ за пиесата „Няма ток за електрическия стол“. Той е носител на националните награди за поезия „Христо Фотев“, „Николай Кънчев“, „Перото“, „Иван Николов“.
Александър Секулов е превеждан на английски, немски, френски, сръбски, македонски и унгарски.
Ето и част от отзивите за романа:
Най-забележителната българска книга, която се е появявала в последните години.
в. „Труд“
...от онези автори чародейци, които знаят мястото на всяка думичка във Вселената и създават нови светове, в които животът няма друг избор, освен да подражава на изкуството. И хубавите истории. Отдавна не съм попадала на толкова широко скроен български писател...
Таня Петрова
Проза от нов тип, без аналог в българската литература, която първо изненадва, после заинтригува и накрая безапелационно завладява.
„Програмата“
Из „Малката светица и портокалите“
Тъмното тяло бе като море, което не спира да шепти имената на любимите си удавници. Вълните приемаха, обгръщаха и отнасяха мъжете в ежедневния ритуал на забравата. Крушението бе песен, която те изпълняваха съсредоточено и тържествено в нелепото си очакване за спасение. Често пъти Матео и Леополд намираха по бреговете останки от лекокрили кораби и трупове на лекомислени вестители. Случваше се бурята да изхвърля сандъци с непознати предмети и товари, нерядко - истински съкровища. Понякога тъмната вода утихваше в себе си; разнасяше се тихият шепот на благодарните сълзи. Тогава те, разделени от километри, време и случайни мъже, заставаха на брега, опитваха се да четат йероглифите от сол върху пясъка и знаеха, че това са писма единствено за тях.
Премиера на спектакъла „Берлин, Берлин“ ще се състои тази вечер в Драматичния театър в Пловдив. Автори на пиесата са Жералд Сиблерас и Патрик Одкьор, а постановката е под режисурата на Стоян Радев. Сценографията е дело на Никола Тороманов. Участват актьорите Тодор Дърлянов, Радина Думанян, Мария Сотирова, Добрин Досев, Ивайло Христов и др...
Изложба живопис на Даниела Русева се открива тази вечер в пловдивската галерия „Дяков“. Художничката е озаглавила експозицията си „Моят азбучник или когато мама пишеше писма“. Изложбата е един асоциативен разказ за чувства, мисли, обич, откровения, споделени емоционално експериментаторски дух на авторката. Даниела Русева носталгично ни..
Известните графици Крикор и Мъгърдич Касапян откриват тази вечер изложба в галерия „Абрис“ – Пловдив. Художниците са преподаватели в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. Изложбената зала на ул. „Отец Паисий“17 отвори врати през януари 2024 година и е насочена изцяло към графичното изкуство. За авторите: Доц. Крикор Касапян: Роден през 1963..
Ретроспективна изложба на художника Атанас Карадечев ще се открие в Градската художествената галерия на Главната пловдивска улица. В експозицията ще могат да се видят 40 негови пластични творби от бронз, както и акварели, маслена живопис, рисунки и скици. Някои са правени скоро, други са създавани през годините назад. Като главна тема на..
Тази вечер от 18:00 ч., в галерия „Възраждане“ е откриването на изложбата живопис "Видения, мечти и митове: шепот от дълбините" на проф. Пламен Легкоступ. Експозицията ще продължи три седмици, до 02.06.2025 г. Художникът казва: Заглавието на експозицията „Видения, мечти и митове: шепот от дълбините“, както винаги, не е подбрано..