Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майки искат достоен живот за децата с увреждания

В Деня на детето майки с увреждания организират палатков лагер пред Парламента.

Депутатите биват посрещнати с инвалидна количка и с надпис „Системата ни убива“. Този протест е в отговор на отлагане на срещи, протакане на решаване на проблемите на тези семейства, а също и на демостративното недопускане на родителите на тези деца в НС. За исканията, които за пореден път поставят майките на деца с увреждания и за отношението на институциите – по темата говорим с Мария Начева – майка на момченце с увреждане от Пловдив, която също се включва в палатковия лагер.

Това не е отчаян опит, това всъщност е начин да покажем, че знаем как да защитим децата си. И до последно ще се борим за тях и няма да оставим нещата така. По тази причина няма обявен край на нашия лагер, на нашия протест, той ще бъде безсрочен до постигане на промяната и до приемане на исканията, които искаме вече три години и отстояваме на шест протеста, заяви в интервю за Радио Пловдив Мария Начева.

Изолация на хората с увреждания

Основният проблем е, че в България хората с дефицити и увреждания са изолирани, лишени са от възможности и живеят в бедност. Сред тях има хора, които имат запазени умения, имат възможност да работят, но не получават такъв шанс. Ако пък човекът е с тежко увреждане, поне един член от семейството му е принуден също да живее в бедност, да се посвети на него и отново да няма шанс за работа и развитие, коментира Начева.

Необходимостта от промяна

Основното, което искаме ние е да има адекватен закон за личната помощ. Искаме нова система за оценка както на увредените или нарушени функции, така и на съхранените, с цел включване на човека в обществото, за да не бъде той изолиран вкъщи между четири стени. Относно увредените функции е абсолютно необходимо нова адекватна индивидуална медицинска оценка, която да определя, не случайно повтарям думата ”индивидуално”, нуждата от терапия, помощни средства, медицинските изделия, всичко отново казваме индивидуално според човека и увреждането му. Необходима е адаптация на жилището му, адаптирана работна среда, за да дадем шанс за работа и на хората с увреждания. Необходима е индивидуална оценка на помощните средства, от които се нуждаят хората, защото на този етап на всички хора с увреждания се предоставят едни и същи помощни средства, независимо от това, че те са неподходящи за възрастта, диагнозата. Неподходящите помощни средства могат да усложнят състоянието допълнително. Има случаи на такива деца, които получават допълнително гръбначни изкривявания от неподходящите инвалидни колички, които  получават. Искаме да се определи необходимостта от лична помощ – личен асистент за хората, които имат нужда от него.  Той трябва да бъде мотивиран да се грижи за лицето. Това ще даде възможност на родителите или близкия в семейството за работи и да не живее в бедност. Всъщност, основното е, че ние не искаме помощи и подаяния, ние искаме да работим, да си плащаме данъците, както ние, родителите на децата с увреждания, така и хората с увреждания над 18 г. , които имат възможност да се реализират, тези, които нямат възможност имат нужда от адекватна помощ, допълни още Мария Начева.

Цялото интервю с Мария Начева можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54