Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия има интерес да има повече кранчета за контрол

Мораториумът за АЕЦ "Белене"ще падне, защото има няколко клиента за централата

Политологът доц. Петър Чолаков анализира българските интереси и руските енергийни проекти, както и новата серия разговори - защо да падне мораториумът за АЕЦ "Белене". 

Говорим и за стратегическите цели до края на юни с рамка: как България управява Съвета на ЕС?

Доц. Чолаков смята, че няма съществени договорки от визитата на Бойко Борисов в Москва. 

Няма никакъв конкретен резултат, има само устни договорки, но България като страна член на ЕС не може сама да се договори за тези проекти, поясни още политологът. 

Петър Чолаков: Разговорите, които води министър-председателя Борисов трябва да се каже ясно, че не доведоха до никакъв конкретен резултат черно на бяло. Има обещания, има някакви устни и вероятно договорки, но България като страна членка на Европейския съюз не може просто така да се договори за изграждането на такива енергийни проекти, без да има ясно одобрение от страна на Европейския съюз и на Европейската комисия. 

Това между впрочем ясно беше казано и от президента Путин.

Това, че няма ясни договорки беше казано и от говорителя на президентството г-н Песков и това в някакъв смисъл обля със студена вода, с един студен душ поръси изказването между впрочем малко преди това на премиера Борисов, който каза, че са се разбрали с Владимир Путин по отношение на турски поток. Знаете, много се говори за това в последно време да има отклонение на тръбопровода, газово „хъбче” както го нарича на галено премиера, да има отклонение в посока България. Но аз съм социолог преди всичко и  не бих коментирал възможно ли е това да се случи, какви ще бъдат икономическите ползи и изгоди, но все пак да кажа, че уважавани експерти вече казаха, че в момента европейският  пазар е пренаситен като доставки на газ и е меко казано нерентабилно, да не кажа невъзможно таква атръба да се отклони по посока към България, т. е. те поставят под въпрос изграждането на този проект. Има, разбира се, различни мнения. Аз бих коментирал политическата страна на нещата. А политическата страна е мисля достатъчно ясна – Русия има интерес от това  да има, така  може и малко опростено казано, да има колкото се може повече кранчета, чрез  които да контролира своите съседи и това е основен елемент на руската геополитика.

Над 30 % от потреблението на природен газ в Европа идва от Русия. Така че това безспорно е един много важен механизъм, чрез който се влияе.

Много е възможно да се стигне до решение на темата Белене, очевидно БСП са вносителите и инициаторите, но от управляващите, от ГЕРБ също много сериозно дискутират отпадането на мораториума, знаете, че вече има няколко клиента за Белене. Много е възможно да падне мораториума върху изграждането на проекта Белене.

Понеже в последните дни сред много неща, които се изговориха, беше и едно такова сравнение между унгарската атомна електроцентрала, тя е единствената унгарска атомна електроцентрала и там в Унгария беше взето решение за изграждане на нови ядрени мощности, които ще бъдат изграждани от руска страна, от Росатом и ще бъде взет един заем от порядъка на 10 милиарда, който ще се изплаща в продължение на години. 

От управляващите в България се направи едно такова сравнение, не знам колко сериозно е обмислено, евентуално в България Белене да се развива по някакъв такъв проект, т. е. чрез руски интереси, чрез руско участие. Искам да попитам отново риторично дава ли си сметка кабинетът кой е Виктор Орбан и какво име има той в Европейския съюз. Това е човек с много спорна репутация, да не го наричам направо „черната овца” в ЕС и г-н Борисов в този контекст ли иска да се поставя – на Виктор Орбан, който е изключително критичен към Европейския съюз, от своя страна получава много критики от европейските лидери и същевременно търси партньорство с Владимир Путин. За мене ако е китайски инвеститорът също е доста притеснително, защото в България това е тенденция последните няколко години,  на напускане на големи чужди инвеститори от Централна Европа, от Западна Европа и смяната на тези инвеститори от  Далечния Изток. На мисля, че това е добра тенденция за България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11