Изкупната цена на черешите е от 70-80 ст./кг до 1.00-1.20 лв/кг на борсата, което не ни удовлетворява. Би трябвало да бъде между 2.50-3.00 лв/кг, за да покрие голяма част от разходите на производителите. Надникът за берачите на череши тази година е доста висок – между 35 и 40 лв, което извива ръцете на производителя. Има и еднодневни – 8 лв. Това заяви Людмила Тотева, производител на череши от с. Брестник, община Куклен.
Реколтата е добра, може да се измерва с тази на европейските държави и да се осигури добър висок пазар, заяви Людмила Тотева.
По думите й, средният добив от декар е средно между 500 и 600 кг. Всяка година обаче реколтата е различна, в зависимост и от времето, и от самия плод. Тази година качеството на продукцията обаче е много добро и би могло да се изисква и по-висока цена, смята тя. Много земеделци сега са принудени да се откажат от продукцията си и да изоставят имотите си, заради ниската изкупна цена на черешите, заяви Тотева.
Държавата трябва да отговори на исканията на земеделците, които трябва да се обединят около една цена и да не падат под нея. Разходите са много по-големи. Имаме фактури по ДДС, платени данъци, препарати, с които пръскаме и те варират между 200-250 лв. на дка, орязани сме от субсидии. Самата аз също имам биологична продукция, за която досега не са ми приведени средства от субсидии.
Искам да подчертая, че на нас не ни е известно дали изобщо имаме реален пазар за биологично земеделие. То някак си „куца“ сякаш, не е изложено на показ. Най-важното обаче е, че реколтата не трябва да бъде изхвърлена и пренебрегната, защото Европа се нуждае от нея и вероятно има реални пазари.
Така се случва обаче, защото имаме голяма конкуренция от Гърция, където производителите получават голяма субсидия за 1 кг. череши - 1 евро. Българската субсидия на този фон е смешна.
Около 20% от собствениците нямат договор с фирми, които да ги изкупуват. Ако ние лично като земеделци трябва да си закараме стоките във фабриките, ще бъде добре, а не да сме и търговци, и ред други неща да вършим.
Исканията ни са изкупната цена да бъде минимум 2.50-3.00 лв за кг. Череши. Субсидията в ЕС да бъде еднаква за всички и ако възможно, поне надникът на берачите да е 25-30 лв, да няма рязък скок. Не трябва да отстъпваме и на прекупвачите, коментира Людмила Тотева.
Ситуацията в бранша коментираме и с директора на борсата в Първенец Илия Гатев. Той каза, че цената за ниското качество череши е от 0,50 лв до 1 лев/кг на борсата. Най-високото качество е 1,60 лв/кг за т.нар сорт хрущялки.
Пазарът е наводнен с череши с по-ниско качество, смята Гатев. Той открои, че тази година основно се внасят череши от Гърция, където имат по-добри условия за съхранение на продукцията си.
Тази година двойно по-ниска е цената на черешите, в сравнение с миналата, обобщи Гатев.
Чуйте повече от звуковите файлове:
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..