Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът вече търси закрила на някои "дефицитни" професии

Защо се налага специалностите „машиностроене“ и „дървообработване“ да влязат в защитения списък на образователното министерство?  По тази тема разговаряме на Росица Стелиянова от Асоциацията на индустриалния капитал в България, които са вносители на предложението.

Много машиностроителни предприятия бяха закрити в годините на прехода и спадна интересът към специалностите в тях, припомни експертът. Повечето млади хора се ориентираха към административните професии, а заварчик или шлосер тръгнаха по низходяща инерция, мислени  като непривлекателни нископлатени.

Сега двата бранша са едни от най- успешно развиващите се, развива се оборудването, то става все по- модерно и когато младите хора видят това  - започва да расте и интересът към тях. Но това не става само с наблюдения, необходимо е да има един стабилен план - прием.

По отношение на заплатите - началните заплати наистина не са добри, но пък много бързо се стигат нива, които са доста високи. Работодателите сами искат да задържат служителите си, твърди Стелиянова.

Сега в цялата страна дървообработване учат само 120 ученика, показват данни на асоциацията. 

Ако тези специалности влязат в защитения списък професии, следващият етап е да се промени методиката на обучение, защото е остаряла.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51