Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С новия КТД започва признаването на авторитета на учителите

Колективният трудов  договор в системата на предучилищното и училищното образование бе подписан днес от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и синдикатите. 

Предвидено е увеличение на минималните заплати на учителите и останалите педагогически специалисти от 760 на 920 лева. След него старшите учители и възпитатели трябва да получават стартови възнаграждения от 955 лв., а главните - от 1005 лв. Увеличението е планирано за 1-ви януари 2019-та година, но при добро изпълнение на бюджета, то може да влезе в сила от Новата учебна година.

Допълнителни възнаграждения са заложени и за педагозите, които участват в екипите за обхват и приобщаване на деца и ученици в образователната система. Предвижда се допълнително заплащане за воденето на документация и консултации. 
В документа е записано повишаване на средствата за квалификация на преподавателите, като те трябва да бъдат не по-малко от 1,2 процента от парите за заплати на педагогическия персонал. 

Планува се увеличение още за лекторски часове, безплатна храна в детските градини и за подготвителните групи в училищата, както и за работно облекло на учителите. Продължава и политиката за разкриване на нови работни места в училищата и детските градини за психолози, педагогически съветници или социални педагози, информират от МОН.

Според Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ подписването на новия КТД показва, че  започва демонстрация на признаване на професията и на авторитета на учителя. Това е второ увеличение, което предприема  това правителство. Ако има последователни действия и за в бъдеще, можем да променим статута на учителите и да се върне интереса на младите хора към нея. Задържането на учителите в системата и привличането на нови трябва да бъде ангажимент на правителството. Все още няма притегателни мерки, които да задържат учителите в системата. Касиер или продавач в хранителните вериги все още взима повече от българския учител. 


Синдикатите смятат, че трябва да продължат усилията за разбиването на принципа "парите следват ученика". Необходимо е по- справедливо разпределение на училищните бюджети. В момента има огромни разлики между учителските заплати, но те са безпринципни. Сега виждаме намерение за изравняване. Ние сме за еднакви заплати в цялата страна и след това допълнително финансиране на отделните дейности. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53