Президентът на Македония Георге Иванов изгони от резиденцията си премиерът Зоран Заев и външния министър Никола Димитров, заради договореното ново име на страната – Северна Македония. Срещата им продължила едва 120 секунди.
България приветства постигнатата договореност, но в декларация на Външно министерство се поставя условието в договора между Скопие и Атина новото име да не се използва като основание за промяна на граници или претенции към история и култура.
Според историка и бивш Генерален консул на страната ни в Битоля доц. Наум Кайчев договорът между Македония и Гърция е добра новина, защото повече от четвърт век спорът дърпаше не само Скопие, но и и целия регион назад.
Ученият, който е член и на Съвместната българо-македонска комисия по историческите и образователни въпроси, има резерви към името Северна Македония.
Имаше по- удачни имена, предложени от международния посредник Матю Нимиц. Например Вардарска Македония е отдавна употребявано, както от страна на историците, така и сред по- широката общественост име. Нова Македония пък фиксираше младостта на тази република.
Доц. Кайчев се надява, че и в двете страни ще бъде осигурено проевропейско мнозинство, което ще подкрепи договора за Северна Македония, въпреки че, предстои нелек процес за приемането на новото име.
Партия "Нова демокрация", която е основната опозиционна сила, използва създадената ситуация, за да трупа точки и рейтинг преди изборите догодина. В Гърция ще сме свидетели на интересен политически процес. Предстои и референдум в Македония. Там като цяло има поляризация на позицията. ВМРО – ДПМНЕ заяви, че ще работи против тази договореност. Ще видим как ще се развият процесите, но прогнозата ми е, че реформаторските и проевропейските настроения ще надделеят
Той смята, че гласовете у нас, които твърдят, че София има мека позиция по македонския въпрос от години, са крайни и малобройни и не допринасят за разбирателството между трите страни.
България им дългосрочен интерес Македония и Западните Балкани да се европеизират и да бъдат членове на ЕС. Не трябва да се допускат, обаче, компромиси, които да застрашават интереса на страната ни.
Подчертано бе също, че декларацията на МВнР продължава с очакването, че Македония и Гърция ще дадат доказателства, че договорът им не представлява заплаха или претенция за България и изобщо към съседните страни.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..