Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужен е кодекс за нуждите на всички хора с увреждания

Бившият социален министър Иван Нейков коментира за Радио Пловдив продъжаващия протест на майките на деца с увреждания  и закона за личната помощ, който не бе приет от тристранния съвет. Според него нещата са по-сложни и глобални, отколкото се представят на хората и въпросът не е в това дали да има един закон или промените да касаят и останалата нормативна база, която урежда правата  на  хората с увреждания.

В цялата тази ситуация изваждането на  един въпрос от гледна точка на емоционалния характер е правно и управленски не добър ход. Признавайки правото и на майките и на останалите хора с увреждания да получат адекватна подкрепа трябва да го направим по начин, по който да не противопоставяме една група на друга група хора с увреждания. В момента ставаме свидетели  на пунически войни. Започваме на говорим за проблеми на децата с увреждания и на възрастните хора с увреждания. Това е грешен ход. Това е улицата без изход, коментира Иван Нейков.

Той допълни, че вече се предлага и се дискутира  готовност от страна на Социалнато министерство да се работи в посока създаване на кодекс на правата на хората с увреждания, в който да залегнат както  нашите международни ангажименти свързани с Конвенцията за правата на хората с увержадния,  Европейска харта и българското законодотелство. 

Трябва да се тръгне към това. Да се тръгне към радикален начин за обхващане на всички проблеми. Това е правилният път. Не е  опит да се отклони проблема, категоричен е бившият социален министър

Спореднего това може да бъде направено в разумни срокове, бързо и да бъдат защитени всички хора.

Начинът, по който ще бъде оказана подкрепата от страна на държавата, трябва да се различава от досегашния механизъм.Сега отделяме някакви пари и ги даваме на хората и държавата се отдръпва. Всъщност  на нуждата,на  крещята нужда на семействата с деца с увреждания или възрастните, ако искаме истински да помогнем, трябва да се направи преценка за конкретния човек от каква услуга има нужда. Тя ще бъде различна за всеки конкретен човек. Системата ще бъде полезна, ако се даде достъп на отделния човек с увреждания до съответната услуга. Не да се дадат едни пари просто така, защото те няма да дадат на конкретния човек онази услуга, от която той реално има нужда, поясни Нейков.

По думите му дори и да се дадат повече пари на майките, тези повече пари няма да направят майките професионалисти, в предоставянето на грижата, от която  детето има  нужда. Социалният асистент оказва професионалната услуга, която е необходима на всяко дете в определена ситуация. Разбира се и майките могат да бъдат обучени за социални асистенти.

И представителните и непредставителните организации на хората с увреждания имат важната задача да уловят проблемите на своята членска маса и да ги представят на институциите. Не трябва да се противопоставят едни на други, а заедно да се търси решение със експертите на социалното министерство.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56