Над 12 хиляди души са гледали на живо Лили Иванова в рамките на националното й турне „За пълноценни мигове с музиката“, което тръгна от Пловдив през февруари и вече гостува в шест града.
Пловдив отново посреща певицата, за втори път тази година, в края на юни. Тя ще изпълни на сцената на Античния театър песните от най-новия си албум и едни от най-големите си хитове през годините. Дни преди концерта Лили Иванова даде интервю за Радио Пловдив .
Какво ще чуят пловдивчани и кои са другите музиканти, които застават до Вас освен Ангел Дюлгеров и Огнян Енев?
Другите музиканти са Веселин Веселинов - Еко (бас), Орли Цветанов (цигулка), Росен (барабани), ЛаТиДа (беквокали) и ... моето присъствие. За музката не мога да кажа какво ще се случи, тъй като музиката е нещо, което не може да се разкаже. Може би моите почитатели трябва да дойдат, да чуят и да си кажат мнението.
Последният албум, който издадохте е без име. Той съдържа 11 композиции и е мастериран в Лос Анджелис. Защо без име?
Мисля, че това е интересно. Направих го без да се пише коя съм, що съм. На обложката има една рисунка на художника Васил Горанов и не бих си позволила върху творбата на един творец да слагам името си или името на моя песен, заглавие и т.н. Смятам, че това е моето уважение към този творец.
Музикалната критика определя песните Ви като вечни, но те всеки път звучат като нови. Вие винаги сте в крак с времето. Факт е, че върху аранжиментите на последните Ви албуми работи пловдивчанинът Ангел Дюлгеров. Как го открихте?
Открих го в зала „Арена“, когато възложих моите аранжименти и диригентството за концерта ми в София на Живко Петров. Просто той избра музикантите, които трябва да бъдат като акомпанимент към този концерт. Това мисля, че бяха най-добрите музиканти от България. Там забелязах Ангел Дюлгеров и ме впечатли неговият маниер на свирене. След това веднага проучих кой е и така започнахме да работим заедно.
Трябва ли според Вас да има задължителна квота за българска музика? Ваши колеги повдигнаха този въпрос, но отговорът, сякаш се загуби в пространството...
Мисля, че е редно да има такъв закон, но е много важно да се знае кой ще издаде такъв закон, как ще се прилага и кой ще следи за прилагането му. Това са важни неща и без да се решат е безсмислено да има такъв закон. Всеки народ слуша своята музика. Моето пожелание към слушателите и към медиите – повече хубава българска музика, а не толкова много шум и кючек.
Какво слуша Лили Иванова от световната или класическата музика?
Моят любим певец е Стинг, който тези дни има концерти на Античния театър, харесвам и Дзукеро. Има един израелски певец, който се казва Асаф Авидан. Той е много интересен и имам неговите дискове. Аз обичам и следя всичко , което се случва по света, за да си сверявам часовника, да получавам някакви нови идеи. Мисля, че това е полезно за всеки творец и го правя с удоволствие.
Пожеланието на Лили Иванова към пловдивската публика можете да чуете в интервюто от прикачения файл или в предаването "MP 3 формат" на 21 юни , след 10 часа и след 18 часа в ефира на Радио Пловдив.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела. 4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..
За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив". В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..