След скандал в Народното събрание, стигнал до безредици, премиерът Бойко Борисов представи пред депутатите позицията, която ще защитава в неделя на неформалната среща на европейски лидери за мигрантската политика.
Според проф. Лазар Копринаров - философ, дипломат, политически анализатор, университетски преподавател, ЕС е изправен пред драматично трудна задача, свързана с мигрантската криза. Някои анализатори в Западна Европа лансираха тезата, че ако нещо е в състояние да разруши Съюза, това е мигрантската криза. Тези дни сме свидетели на ожесточени престрелки между Италия и Франция, в Германия, заради бежанската политика, може да се разпадне управляващата коалиция, Вишеградската четворка размаха пръст.
Прогнозата му е, че ще се стигне до някакъв компромис, но не трябва да имаме илюзията, че на срещата в неделя и тази на върха в края на юни на ЕС, въпросът ще бъде решен. Надеждата е по някакъв начин да се очертае философията на решаването на криза. Най- вероятно ще се приеме идеята, лансирана от Юнкер, да се изграждат Центрове извън територията на ЕС и най- вероятно това ще бъде в Либия. Ще се водят преговори с други държави от Северна Африка. Идеята е бежанците да бъдат събирани в тези центрове и там на място да се решава кой е истински бежанец и кой е икономически или друг тип мигрант. Едва след това да се осъществява преминаването в ЕС. Нещо подобно предлага Бойко Борисов. Той го нарича затваряне на границите, но по- скоро става дума за засилен контрол и създаване на този тип Центрове и разширяване на възможностите на ФРОНТЕКС, която защитава външните граници на ЕС.
Според него, обаче, мигрантската вълна от Африка ще продължава. Става дума за големи демографски диспропорции между Африка и ЕС. Младите хора там са много, бедността, острите и религиозни и етнически конфликти предполагат продължаване на вълната. Множество са причините, които подхранват енергията на хората да се качват на тези лодки и да тръгват към Европа.
Позицията на проф. Лазар Копринаров е, че в следващите дни е необходимо усмиряване на яростта в политическите изказвания на лидерите на отделните страни. По думите му тонът на вътрешния министър на Италия Матео Салвини към френския президент Макрон е недопустим. Силно съм изненадан от тази ярост към президента Макрон. Това не е тон между партньори. Второ – много е важно да се разбере, че Дъблинското споразумение вече на никого не харесва, а освен това и не функционира, но трябва да бъде заместено с нова формула.
На трето място той посочи възможността ЕС да финансира проекти в държавите от Африка, които да намалят мигрантската жега към Европа. Стъпка по стъпка, капка по капка да се намери вярната посока и постепенното решаване на мигрантската криза.
Според професор Копринаров, въпреки вътрешните противоречия, Германия най- вероятно ще бъде локомотивът за решаването на този въпрос.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..