Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС е изправен пред много кризи, но бежанската може да го разруши

След скандал в Народното събрание, стигнал до безредици, премиерът Бойко Борисов представи пред депутатите позицията, която ще защитава в неделя на неформалната среща на европейски лидери за мигрантската политика. 

Борисов настоява за затваряне на външните граници на ЕС и изграждане на мигрантски центрове извън територията му, където ще се преценява всеки един индивидуален случай.

Според проф. Лазар Копринаров - философ, дипломат, политически анализатор, университетски преподавател, ЕС е изправен пред драматично трудна задача, свързана с мигрантската криза. Някои анализатори в Западна Европа лансираха тезата, че ако нещо е в състояние да разруши Съюза, това е мигрантската криза. Тези дни сме свидетели на ожесточени престрелки между Италия и Франция, в Германия, заради бежанската политика, може да се разпадне управляващата коалиция, Вишеградската четворка размаха пръст.

Прогнозата му е, че ще се стигне до някакъв компромис, но не трябва да имаме илюзията, че на срещата в неделя и тази на върха в края на юни на ЕС, въпросът ще бъде решен. Надеждата е по някакъв начин да се очертае философията на решаването на криза. Най- вероятно ще се приеме идеята, лансирана от Юнкер, да се изграждат Центрове извън територията на ЕС и най- вероятно това ще бъде в Либия. Ще се водят преговори с други държави от Северна Африка. Идеята е бежанците да бъдат събирани в тези центрове и там на място да се решава кой е истински бежанец и кой е икономически или друг тип мигрант. Едва след това да се осъществява преминаването в ЕС. Нещо подобно предлага Бойко Борисов. Той го нарича затваряне на границите, но по- скоро става дума за засилен контрол и създаване на този тип Центрове и разширяване на възможностите на ФРОНТЕКС, която защитава външните граници на ЕС. 


Според него, обаче, мигрантската вълна от Африка ще продължава. Става дума за големи демографски диспропорции между Африка и ЕС. Младите хора там са много, бедността, острите и религиозни и етнически конфликти предполагат продължаване на вълната. Множество са причините, които подхранват енергията на хората да се качват на тези лодки и да тръгват към Европа.

Позицията на проф. Лазар Копринаров е, че в следващите дни е необходимо усмиряване на яростта в политическите изказвания на лидерите на отделните страни. По думите му тонът на вътрешния министър на Италия Матео Салвини към френския президент Макрон е недопустим.  Силно съм изненадан от тази ярост към президента Макрон. Това не е тон между партньори. Второ – много е важно да се разбере, че Дъблинското споразумение вече на никого не харесва, а освен това и не функционира, но трябва да бъде заместено с нова формула.

На трето място той посочи възможността ЕС да финансира проекти в държавите от Африка, които да намалят мигрантската жега към Европа. Стъпка по стъпка, капка по капка да се намери вярната посока и постепенното решаване на мигрантската криза.

Според професор Копринаров, въпреки вътрешните противоречия, Германия най- вероятно ще бъде локомотивът за решаването на този въпрос.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35