Продължаващо разцепление, продължаващ проблем с изключително бавно взимане на решения вътре в ЕС и изчакване дали нещата ще се решат сами, което очевидно няма да се случи, коментира мини срещата на върха в Брюксел по темата за миграцията политическият анализатор Калоян Методиев.
По думите му, сега при всички случаи трябва да се търси радикално и бързо решение, защото ЕС никога не е бил изправен пред такава безпрецедентна криза в своето съществуване, никога не е бил толкова разделен, че да се правят такива сепаративни срещи, на които много от страните не са били поканени, но и самият президент на ЕС Доналд Туск е бойкотирал срещата.
Виждате колко много проблеми има в лицето на една буря, която се задава относно мигрантския проблем.
По думите на Методиев, европейските лидери са далече от компрос за общо решение.
Страните от Вишеградската четворка имат категорична позиция по темата, към тях се присъединиха австрийците, Италия вече има съвсем нова политическа ситуация и държи категорично да се спре с използването на нейната територия като пристанище на миграцията от Африка.
Всеки вече набляга върху националния интерес, а не толкова върху намирането на общо решение, което прави намирането на решение трудно като изход от ситуацията. Тук включваме и България, и Гърция, които са ай-засегнатите в момента.
България в момента не е фактор в дебата, приоритетите ни потънаха под напора на събитията, въпреки че се говори за нещо още по-важно – общия бюджет на еврозоната. Това означава изграждане на ЕС вътре в ЕС и аз не виждам нашата позиция.
Притеснява ме и това, че нашият премиер говори много витиевато през цялото време за икономически имигранти. Милионите, които минаха през Балканите през 2015-16 г. и финишираха в Германия, Австрия, Франция и Швеция и трябва да бъдат връщани лека-полека в България, не са икономически,имигранти, а се водят „багащи от война“. Не виждам какво и как ще приемаме и да не се окажем накрая онзи буферен център, за който се говори в Европа и не може да се стигне до консенсус.
Ние не сме на масата на преговарящите от страната на силните държави като позиция, а по-скоро сме част от менюто в момента.
Бих препоръчал българското европредседателство да си изкара последните дни с „нисък“ профил и Правителството вече да се концентрира върху вътрешните проблеми, които са изключително тежки и не търпят отлагане. Натрупаха се много проблеми и доверието към това Правителство намаля.
В това председателство не се разбра, че външната политика е функция на вътрешната. Ако имаш ред вътре, високи доходи, закон, който се спазва, ще имаш тежест и навън, ще ръководиш процеси и ще си реален участник в дебата, ще влияеш глобално и на околните.
Ако някой смята, че „отвътре“ имаме такава тежест и сме си решили проблемите, тогава можем да бъдем и фактор на Балканите или на европейско ниво. Но ако смята, че имаме наистина твърде тежки проблеми, които не сме решили „вътре“, тогава по тази формула сам може да си отговори е ли сме ние фактор или – не.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..