Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция увеличи геополитическите си амбиции отдавна

Изборите в Турция наистина бяха много интересни по една причина – на повърхността изглежда, че победата е много убедителна. Това наистина е така, но  всъщност виждаме, че има някои промени в дълбоките пластове на турската политика. Например по време на референдума за промяна на Конституцията по време на  през април 2017 големите градове бяха загубени, заяви политическият анализатор Мариан Карагьозов. 

 В момента алиансът между Партията на  справедливостта и развитието и Партията на националистическото действие спечели 25-те най-големи града. В Истанбул с две групи изключения – четири крайбрежни района, които традиционно са запазени за народно-републиканската партия и три кюрдски района. Виждаме много добро представяне в Анкара, Измир, Истанбул. За първи път от години Народно-републиканската партия има доста приличен резултат в кюрдските райони и това не се е случвало от 15-20 години. Виждаме доста размествания.

Друг фактор е, че привърженици на Народно-републиканската партия подкрепиха Демократичната партия на народите, считана за прокюрдска.

Всъщност темата за „демократичната революция“ не е нова. Още през 2010 бяха първите промени на Конституцията, които Партията на справедливостта и развитието наложи и гласува на референдум. Тази партия говори, че те са представители на голяма група от турските граждани, които десетилетия наред са били маргинализирани в рамките на предишния кемалийски режим.  Те се позовават на това, че в момента властта не е в ръцете на опекуните, бюрокрацията, армията, цивилния елит, а – в ръцете на народа. Това е много силно послание, което не се е родило вчра и се използва от президента Ердоган.

Турция отдавна е фактор на Балканите. Исторически знаем, че Балканите са арена на сблъсък на вектора Берлин-Виена, от друга страна – Русия и от трета - Османската империя, Турция в моделните времена. Сега Турция е доста заета със случващото се на южната й граница – ситуацията в Сирия и Ирак е достатъчно сериозна и това създава главоболия на турското ръководство.

 По отношение на това, какво трябва да прави България, ние винаги е добре да изграждаме собствения си дипломатически и експертен капацитет, подготвяйки специалисти, с каквито винаги сме се гордяли.  По Балканите и съседните райони. не е тайна, че нашите колеги и европейски партньори винаги са очаквали от нас една силна експертиза именно по тези съседни региони, които добре познаваме. Колеги журналисти сега ми казват „Вие разбирате и познавате от нас по-добре Турция, така че очакваме от вас силна експертиза“.

Това, че Турция има увеличени геополитически амбиции, е несъмнено от десетилетия. За нас е много важно да знаем какъв е нашия интерес и как можем да го постигнем - с какви съюзи и с каква политика. 

Цялото интервю - от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21