Първото българско издание на „Малка книга за възстановителното правосъдие“ от Хауърд Зер ще бъде представена в Арт Клуб Пълдин на бул. „Хр. Ботев“ 112.
Авторът, когото наричат „дядото на възстановителното правосъдие“, е ръководител на първата официална програма в САЩ за срещи между жертви на престъпления и правонарушители.
Той е редактор, преподавател, фотожурналист, основател на световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, като същевременно извършващите престъпления поемат отговорността за действията си.
Възстановителното правосъдие като световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, а извършващите престъпления да поемат отговорност за действията си е акцентът в книгата, която ще бъде представена от Елена Евстатиева – член на УС на Пи Еф България – общност за помирително правосъдие и с отговор и на въпроса: защо моделът на кръга е една от най-приложимите възстановителни практики.
Възстановително правосъдие е име, което със сигурност създава малко проблеми дори на практикуващите, тъй като „правосъдие“ на нашия език препраща директно към съдебната практика, към съдебния процес.
Възстановителното правосъдие е процес, който се реализира в общността, в малки групи и включва всички, които са засегнати от даден престъпен акт или – действие, което нарушава отношенията. То може да бъде интегрирано в съдебната практика, да се осъществява преди, по време насамия съдебен процес и след това – при изтърпяване на наказанието.
Интересното е, че в началото на развитието на това движение, то наистина седи като директна опозиция на наказателното правосъдие, тъй като привържениците му изповядват вярването, че влизайки в наказателната система и наказателния процес, жертвите са игнорирани. Всички излизат с усещане за несправедливост.
Днес обаче самият Хауърд Зер, който съставя една от първите концепции на възстановителното правосъдие, твърди, че вече е далеч по-близо до идеята, че това не са две опозиции, а припокриващи и доближаващи се все повече позиции, като наказателното правосъдие трябва по дух да става все по-възстановително.
Човешката общност има нужда от справедливост все повече и това е нейният отговор, който дава тя на този стремеж.
Сред практиките, които се прилагат се отчитат конкретните нужди на всички участници в престъплението.
Чуйте повече от звуковия файл:
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..