Първото българско издание на „Малка книга за възстановителното правосъдие“ от Хауърд Зер ще бъде представена в Арт Клуб Пълдин на бул. „Хр. Ботев“ 112.
Авторът, когото наричат „дядото на възстановителното правосъдие“, е ръководител на първата официална програма в САЩ за срещи между жертви на престъпления и правонарушители.
Той е редактор, преподавател, фотожурналист, основател на световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, като същевременно извършващите престъпления поемат отговорността за действията си.
Възстановителното правосъдие като световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, а извършващите престъпления да поемат отговорност за действията си е акцентът в книгата, която ще бъде представена от Елена Евстатиева – член на УС на Пи Еф България – общност за помирително правосъдие и с отговор и на въпроса: защо моделът на кръга е една от най-приложимите възстановителни практики.
Възстановително правосъдие е име, което със сигурност създава малко проблеми дори на практикуващите, тъй като „правосъдие“ на нашия език препраща директно към съдебната практика, към съдебния процес.
Възстановителното правосъдие е процес, който се реализира в общността, в малки групи и включва всички, които са засегнати от даден престъпен акт или – действие, което нарушава отношенията. То може да бъде интегрирано в съдебната практика, да се осъществява преди, по време насамия съдебен процес и след това – при изтърпяване на наказанието.
Интересното е, че в началото на развитието на това движение, то наистина седи като директна опозиция на наказателното правосъдие, тъй като привържениците му изповядват вярването, че влизайки в наказателната система и наказателния процес, жертвите са игнорирани. Всички излизат с усещане за несправедливост.
Днес обаче самият Хауърд Зер, който съставя една от първите концепции на възстановителното правосъдие, твърди, че вече е далеч по-близо до идеята, че това не са две опозиции, а припокриващи и доближаващи се все повече позиции, като наказателното правосъдие трябва по дух да става все по-възстановително.
Човешката общност има нужда от справедливост все повече и това е нейният отговор, който дава тя на този стремеж.
Сред практиките, които се прилагат се отчитат конкретните нужди на всички участници в престъплението.
Чуйте повече от звуковия файл:
"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..
Писателят Радослав Бимбалов е председател на журито на 28-то издание на фестивала за документално и анимационно кино "Златния ритон". Той беше гост в Клуб "Неделя" и сподели мисли за фестивала специално за Радио Пловдив. Разговорът ни започна с една история от юношеските години на Бимбалов, когато той е председател на детско-юношеското жури на..
Клуб "Неделя" изцяло бе посветен на 28-то издание на фестивала за българско документално и анимационно кино "Златния ритон". Посрещнахме кинорежисьора Адела Пеева- едно име , което абсолютно и категорично е синоним на кинодокументалистиката в България- носител на десетки международни награди, участник в най - престижните световни фестивали, а от..
По Радио Пловдив представяме една от новите книги на издателство Жанет 45, която излезе през декември. " И леглото ни е зеленина " е дебютен роман на Виолета Радкова . Редактор е Борис Минков, художник - Люба Халева. Виолета Радкова е завършила английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, с магистратура по британска и американска..
"Когато депутатите прекрачат в театъра на абсурда резултатите са зашеметяващи", казва тази събота Росен Тахов. Гостът ни в "Срещите" е автор на книгата "Големите парламентарни циркове", хроника на скандалите в Народното събрание". Слушайте в събота, малко след 9 часа, любопитно е. Водещ: Людмила Сугарева