Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пазете се от лятното слънце след 10 часа!

| обновено на 02.07.18 в 16:49

Промяната на интензивността на слънчевото греене започна отпреди 30 години и тази интензивност така нарасна, че днес 80% от ефекта, който оказват слънчевите лъчи върху кожата ни, не е добър, предупреди в интервю за Радио Пловдив дерматологът доц. Румяна Янкова.

Според нея слънцето е добро за нашата кожа до 10 часа сутрин, а след 18 часа през лятото, което всъщност е 17 астрономическо време, още трябва да се ползват слънцезащитни продукти. Доц. Янкова подчерта, че тяхната ефективност е близо 2 часа.

Когато обаче има инфрачервени лъчи и човек се поти, тази защита не е ефиктевна още след 15 минути. Също е проблем, когато до чадъра на плажа има нагрети плочки, например, уточни доц. Янкова.

Тя предупреди, че тънките ризи и блузи осигуряват по-малко от 25% защита на кожата. Това означава, че тези дрехи пазят едва час на слънце Добрите защитни облекла за децата са отдавна актуални в Европа, САЩ и Австралия. Това са плътни тъкани синтетични черни материи, които обаче за съжаление са доста некомфортни за носене, защото пазят от слънчевото греене, но задържат твърде много топлина.

Директното поставяне на парфюми върху кожата може да доведе до нежелана пигментация, каза още доц. Янкова. Затова тя препоръча през летните дни дезодоранти и парфюми да се поставят на места, които няма да бъдат излагани директно на слънчева светлина.

Доц. Румяна Янкова е водещ дерматолог и алерголог. Тя завършва Висшия медицински институт в Пловдив през 1973 г. и е назначена за стажант-асистент, а впоследствие и асистент в Катедрата по дерматология и венерология. Придобива специалност по дерматология и венерология (1979) и защитава дисертация на тема: Методът "кожен прозорец" при проучвания върху контактната свръхчувствителност (1990). През 1993 г. получава научно звание доцент, а от 2000 до 2016 г. е ръководител на катедрата по дерматология и венерология. Дългогодишен завеждащ на сектора по алергология е към МУ - Пловдив. Като преподавател тя се занимава с обучение на студенти по медицина и стоматология, вкл. с англоезично обучение и по международни програми, обучава лекари - специализанти по дерматовенерология и алергология, понастоящем и бакалаври по медицинска козметика, научен ръководител и рецензент е на дисертационни трудове.

Има над 100 публикации в периодични издания, многобройни участия с лекции и доклади в български и международни научни форуми, съавтор е в пет учебника и три монографии, ръководи и участвува в работата по научни проекти. Член е на Борда на съветниците на Института за клинични експертизи - Франция и е съосновател на българския филиал на същия институт. Член е на ръководството на Българското дерматологично дружество и заместник-председател на Секцията по дерматоалергология, както и член на Европейската академия по дерматология и венерология. Оглавява организационните комитети на ежегодни регионални дерматологични конференции, председател е на сдруженията "Дерматология и венерология" и "Сдружение срещу кожния рак". Доц. Янкова е член на редколегията на сп. Дерматология и венерология" и рецензент на редица български и международни дерматологични и алергологични издания.

Понастоящем ръководи Центъра по алергология и дерматология в ДКЦ и УМБАЛ "Пълмед".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46