Ще разцепят ли мигрантите Европейския съюз? Ще подаде ли вътрешният министър на Германия оставка? Как коалиционният спор в Германия ще се отрази на целия Евросъюз? Непреодолима ли е вече порпастта между „централния“ и „регионалните“ елити в общността?
Отговор на тези въпроси за Радио Пловдив дава геополитическият анализатор Валентин Вацев.
Според него три неща са важни, когато се коментират проблемите в Германия.. Първото, което трябва да се отбележи е , че противоречия в тази коалиция има отдавна, второ - те се изострят в момента не случайно. Причината е новата роля на Германия в съвремието ни.
Доста отдавна има не толкова европейска Германия, колкото германска Европа. Германия остана безусловния локомотив и основен икономически двигател на ЕС. На път е да се реализара голямата мечта на Германия за т.н " голямото простронство" -германска визия. Именно този голям залог изостря противоречията и дребните проблеми вътре в коалицията, могат да придобият голямо значение. Аз очаквам тази коалиция да се запази. Проблемът на Меркел не е коалиционният й партньор, дори нито Путин , а новите отношения със САЩ. Защото става въпрос за новата роля на Германия в ЕС. Страната носи голямото бреме на емигрантския поток. Може да се наложи дори да плати на други държави, за да се отърве от мигрантите. Например на страни от нашия тип- новоевропейци, прогнозира Вацев.
По думите на анализатора твърденията за разпадане на ЕС са несериозни. Той е категоричен, че ЕС отива към ново политическо качество, което не е свързано с мигрантите.
Разбира се, че мигрантите са голям проблем. Никой не бива да подценява проблема с мигрантите. Но в ЕС се забелязва с невъоръжено око, че се формират два етажа на европейския елит. Първо централноевропейски елит, т.е брюкселската администрация и второ -националните елити в Германия, Италия, Испания и Франция, които много по-добре се разбират с Кремъл. Това вече е проблем, това ще доведе до промяна и нова форма на отношения.
Истинският проблем е отношението на националните елити с центъра. Напрежението се увеличава. Но ЕС няма да се разпадне. До 5 години обаче нищо от това, което виждаме в ЕС сега, ще е същото. Ще се формират зони на различни темпове на развитие. Ново разбиране за центъра и национионалните елити. ЕП ще бъде принуден да промени повечето от нормите на своето процедиране. Ще бъде болезнено поставен въпроса за за неизборния характер на централното европейско ръководство. Централните европейски чиновници са дълбоко неизбираеми и аз вече чувам в различни специализирани издания - чета-как ги наричат - като европейската дълбока държава. Това са тези европейски структури на управление,които не зависят от никакво демакратично волеизявление никъде, коментира анализаторът.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..