Под 10 % от обработваемите площи в България са застраховани, и то за минимални суми, въпреки градушките и наводненията, които всяка година съсипват земеделска продукция. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Нина Колчакова, главен секретар на Асоциацията на застрахователите в България.
Полица от 100 лв. застрахователно покритие струва 4-5 лв. Не съм земеделски стопанин и не мога да преценя дали е скъпо и дали си струва риска. Всяка застраховка става на доброволни начала, коментира Колчакова.
Сега системата за превенция от градушки се финансира частично от застрахователите и частично от фиксирана сума за декар. Това не е много справедливо, защото системата ще се финансира от застраховки, които нямат нищо общо със земята, а отиват за земеделци, които не си правят застраховки, посочи тя.
Затова предлагаме да се въведе задължителна минимална застраховка, по подобие на "Гражданска отговорност" за колите. Такава система действа в Румъния, Турция, Сърбия, където стопаните масово се застраховат, без да са по-богати от българите, коментира експертът.
Общият бюджет на фонда за застраховки към земеделското министерство е 2,2 млн. лв., като от тази година е увеличен със 700 000 лв. С парите се дотират част от необходимите средства за застраховки на земеделците.
Чувала съм от отговори на земеделския министър Румен Порожанов на депутатски въпроси, че тези средства във фонда не се изразходват въпреки природните катаклизми, от които страдат най-вече стопаните. Явно земеделците нямат интерес да сключват застраховки, коментира още Нина Колчакова.
Цялото интервю на Неда Велкова с Нина Колчакова от Асоциацията на застрахователите в България е в прикачения файл.
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..