Представители на творческите сдружения, културни оператори, заинтересовани лица и организации обсъдиха промените в „Наредбата за изменение и допълнение на Наредба за реда и условията за финансиране на инициативи в сферата на културата, част от Календара на културните събития на Община Пловдив“. Дискусията в ДК „Борис Христов“, предизвикала активен интерес, бе инициирана от дирекция „Култура и културно наследство“ към Община Пловдив,
Промените предполагат възможност за корекции, ако се установят несъответствия. Друга причина за преработването на наредбата е промяната за Закона за държавната помощ. Той казва какви са критериите, по които събития да се финансират с публични средства. По наредбата ще се финансират събития, предназначени за населението на града, при вход свободен. По- прецизно ще се преценява колко комерсиално е едно събитие и дали то се нуждае от подкрепа или не,уточни директорът на дирекция „Култура“ Нина Димовска.
Срокът за подаване на документи се изтегля с месец напред, като кандидатите за финансиране ще трябва да заявят желанието си вместо през септември, - между 1 и 31 август. Променя се начинът на кандидатстване – като от формулярите отпада изискването за вписване на лични данни и то се представя вече само на електронен носител. Промяната в сроковете влиза в сила от следващата година, уточниха от администрацията.
Съществени промени в наредбата има във връзка с финансирането на произведения на пловдивски автори и важни за града издания. Съответно с 300 и с 500 лв се увеличава финансирането на стихосбирки и на белетристични произведения, като сумите стават вече 800 и съответно 3 500 лв. Спорен обаче е новият момент – общината да финансира всички етапи до появата на новата книга на пловдивски автор до електронния и вид в пи ди еф формат. Коментарите на участниците в дискусията може да чуете в звуковия файл.
Наредбата ще се разглежда на сесия на Общинския съвет на 26 юли. Текстът на Наредбата е качен и на страницата на Община Пловдив http://www.plovdiv.bg/, в раздел „Проекти на нормативни актове“. (Публикуван е на 25 юни 2018 г.)
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за". Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..