Швейцарецът с българско сърце- така е известен Луи Аер, който пристига е нас след Освобождението, за да преподава гимнастика, приема България като своя втора родина и намира смъртта си като защитник на националната кауза.
Луи Айер е автор на книгата “Про България” издадена е на френски език през 1913 година. В нея той спори с клеветнически кампании срещу страната. Книгата е предназначена за европейската публика, издадена е с лични средства, продава се за 1.20 лева, а средствата са дарени на пострадалите от войната.
Айер загива на 2 септември 1916 година като командир на рота от 33-ти пехотен свищовски полк при отбраната на град Дойран. Погребан е в село Чаушли, което днес се намира в Македония. Съпругата му и неговият син Марсел вземат шепа българска пръст при завръщането си в Шейцария полагайки я във Веве и развяват българския трибагреник над фамилната къща и до днес.
"Народ, който за 30 години можа да възроди и направи цветуща своята родина- такъв народ не се оставя да бъде повален. Той вече се завърна към един възродителен труд със задача да превърже раните си и да възстанови силите си. Героизмът на неговите добродетели и величието на неговото минало отговарят на неговото бъдеще, както войнишката вдовица му припомня в краткия некролог библейските думи "Господ е приятел на праведниците", пише той в книгата си "За България", издадена през 1913 г.
Повече от 100 години след написването си книгата е преведена на български език и ще бъде представена днес от 18.30 часа в 6-та аудитория на ПУ" Паисий Хилендарски".Един от ентусиастите, които възкресяват паметта на Луи Айер е адвокат Станислав Станев.
Чуйте разговора с него в прикачения звуков файл.
В Панагюрище започват тържествата, посветени на 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище. Те ще протекат в рамките на четири дни. Програмата включва поредица от съпътстващи събития, като кулминацията ще е на 8- ми декември, денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския..
В Пловдив археологическият обект ОДЕОНА част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати като сцена за провеждане на културни събития. За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова - съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта Музикални домакини..
Регионален етнографски музей – Пловдив открива изложба „ Медникарството – древно и вечно “. Музеят в Стария град ни кани на новата изложба, която ще бъде открита от 17:30 ч. в присъствието на майстори медникари. Експозицията ще ни потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и..
Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...
Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..