Шеста поредна среща представя идеи на различни артисти, свързани с река Марица и остров Адата, като част от програмата на Европейска столица на културата 2019.
Целта на резидентната програма - да даде възможност на артистите да се срещнат с острова и да предложат решения как той може да се впише в "Европейска столица на културата" през 2019 година, обясни в интервю за Радио Пловдив Светлана Куюмджиева, артистичен директор на Фондация "Пловдив 2019".
Обща реакция на повечето международни артисти е, че остров "Адата", е ценен в този си вид - див и необитаем. Днес стана ясно още, че една част от проектите ще бъдат реализирани извън него.
Ако има идеи, които си струват, ние имаме готовност да започнем преговори със собствениците, защото това означава, че трябва да се наеме земя. Но всичко зависи от предложенията, които ще получим. Няма опасност да бъдат похарчени средства, а зад тях да липсва съдържание. Но зависи какво съдържание очаквате да видите. Ако очаквате да видите артисти, които строят културни центрове на "Адата" - няма да видите такова нещо. Събития обаче там ще има, обясни Светлана Куюмджиева.
Испанският архитект Марта Харабо, която днес представя своя проект за "Адата" работи от месец по поречието на река Марица и ще покаже натрупаните впечатления и събрани истории, които се превръщат в отправна точка за проекта й с работно заглавие „Възможността за пресичане“. Проектът ще се реализира през 2019-та по брега на реката и ще акцентира върху различните гледни точки, оформящи пейзажите на реката и неформалните граници, свързващи хората едни с други по речната ивица.
По време на срещата ще бъде показана и серия картички, създадени от художничката Мила Паник. В началото на юли босненката заснема графити около остров Адата, от които създава картички, а минувачите на моста на Адата пишат своите послания до приятели и познати, които изпращат до различни краища на света.
ADATA AiR е резидентна програма, която се реализира в партньорство с Гьоте-институт България и Полски институт в София.
Цялото интервю със Светлана Куюмджиева можете да чуете в звуковия файл.Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..