Този хълм - Бунарджика е бил повод за много дискусии през годините, най-малко със съществуващата на върха статуя. Преди няколко години обаче имаше конфликт на интереси във връзка със застрояването на Големия Бунарджик и проблемът още не е решен .Надявам се настоящата дискусия да засегне и този проблем, тъй като собствеността все още не е отчуждена и още съществува възможност за частно застрояване на този хълм, заяви арх. Константина Пехливанова.
По думите й, всички имаме право на достъп до чист въздух и зелена еко система, но това, което ни разделя, е начинът, по който се случват нещата.
Дали ще бъдем свидетели на прозрачно обсъждане и мнението на гражданите и на експертите ще бъде взето предвид или ще присъстваме на про форма събитие и ще има вече изготвен проект. Надяваме се, да е първото.
Към момента нямаме информация какъв точно е проектът. Бунарджика е защитена зона и паметник на ландшафното изкуство. За него трябва да има план на управление, който да се следва. Това е документ, който се изготвя за години напред и трябва да действа по стратегически начин. Т.е. Общината трябва да има идея как да се развива местността за години наред. Имам предвид не развиване на атракциони, а опазване на тази ценност.
Скалите – гранитът има изключително важна роля за защита на града от земетръс. Знаете, че строителството постепенно „изяжда“ голяма част от хълма и това трябва да бъде предотвратено и в бъдеще.
Обсъждане трябва да има, след като вече има някаква идея, или - предварително, но този проект не трябва да е предварително фиксиран, а да подлежи на обсъждане. Това е смисълът на обществено обсъждане като това – не само гражданите да приемат нещо готово. Правилно е, разбира се, да има обществено обсъждане, но при неговия изход ще проверим дали това е правилно.
Арх. Пехливанова подчерта още, че всяко от тепетата има различна защитена флора и фауна.
И в Рим, и в Лисабон също има 7 тепета, със сигурност, градостроителите там търсят обществения интерес при опазването на хълмовете. Не трябва да забравяме при изготвянето на проекта, че това е достъпът на гражданите до чистия въздух и това е водещата линия и в споменатите градове.
Сигурна съм също така, че ще се прокраднат елементи свързани с това, че от туристите се печелят пари, но не трябва да забравяме, че фокус тук са гражданите и как тяхното благосъстояние да бъде обезпечено.
За мен носталгичното връщане към миналото е популизъм. Трябва да се строи съвременно. При връщането към миналото крайният резултат не е достатъчно добър. По отношение на водните каскади – чудесно е да се пусне вода там, да! Но това не е свързано с никакво строителство, а с ВиК инсталация. Това е една изключително малка част от нещата, които трябва да се направят на Бунарджика.
Пристрастна и към хълма на Стария град – Небет тепе. Надявам се там да се осъществи някаква адекватна намеса, която да консервира съществуващата археология. Това чакаме всички пловдивчани от години – не надзиждане, а една експертна намеса.„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..