Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-доброто за автора е да си отвоюва мястото в конкурс

Дебатът за проекта за новата сграда на дружеството на Пловдивските художници намирам за нормален и полезен и аз много се радвам, че има гражданска активност, каквато пловдивчани винаги са проявявали при обсъждане на важни събития.  За съжаление, проектът се наложи да бъде представен на етап, в който не беше съвсем завършен, защото се бързаше, заради представянето му на сасията на ОбС. Знаем, че има нужда той да бъде прецизиран и се работи върху това, заяви арх. Петкана Бакалова. 

По думите й, самата тя счита, че  би могло да има и по-добро  решение по отношение на намиращите се обекти в съседство. За това обаче е необходимо известно време и никой не се съмнява, че е необходимо прецизиране.

А по отношение на пространството между сградата и „Гладстон“ ,смея да твърдя, че съм изследвала това пространство и обеми неведнъж. Бях поканена преди време да направя проект за Дружеството на художниците, който  в интерес на истината, те не одобриха.

Истината е, че се опитах да обособя максимално пространство пред сградата, но мястото там не е достатъчно да събере подобна сграда и да се оформи пред него и добро площадно пространство.

То се получава с ширината на улицата и няма как да проработи и аз се опитах да го  понижа амфитеатрално, да го откъсна от улицата, но не се получи особено удачно. Да, сградата стоеше по-монументално, но художниците искаха пред нея пространство, което „да работи“ на практика за тях, то  не се получи.  

Арх. Бакалова подчерта, че в концепцията, представена от арх. Тодор Узунов, върху която работят съвместно, има  заряд.  Въпросът е в конкретното овладяване на архитектурното решение.

Определено смятам, че никакъв шанс няма пред залата да се получи голям площад, но това, което е предложено в концепцията на колегата за обособяване на две по-малки площадчета, едното от които – открито, може да работи много добре. Трябва  само да се овладее, заяви арх. Бакалова.

В старата галерия преди много години имаше магазин за художествени материали и той функционираше добре. Проблемът основно е, че нямаше  публичност и дебат и решението  е тях да ги има най-напред в Камарата на архитектите експертно, а след това – и публично. След това трябва да се дават предписания от общинската администрация. Иначе ще влезем в същия „филм“, в който се взима еднолично решение от страна на общината и на г-н Тотев, реагирайки на настроенията в обществото.

Хората, които трябва да се изкажат по задачата, са експертите – в лицето на архитектите, в лицето на художниците и след това да има обществено обсъждане, в което гражданите да приемат или да отхвърлят сградата. Не мисля обаче че е редно това да става еднолично от страна на общинската администрация.

Арх. Бакалова определи като огромен проблем отсъствието на обявен конкурс за знаковите обекти в града. Конкурсът е единствената форма, която легитимира проектното решение. Друг е въпросът, че понякога  конкурсите завършват с решения, които не се харесват на гражданите или на  колегите, но в случая това беше най-легитимната форма  за тази сграда, както и за площад Централен. Това е най-доброто за всеки автор да си извоюва мястото достойно, а не да бъде поканен на определен етап.

Ще настоявам в рамките на няколко дни проектът да бъде прецизиран, след което да бъде представен на архитектурния съвет към Камара на архитектите – Пловдив с или без участието на художниците, след което да има обществено обсъждане в широк формат, когато са ясни насоките и чак след това да говорим за конкретните виждания на г-н Тотев.

Чуйте интервюто от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21