Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сривът на регистъра е риск за сигурността, възможен е и умисъл

Базата данни на Търговския регистър съдържа практически всичко за търговския оборот, тя може да навреди на структуроопределящи фирми. Това е  изключително чувствителна информация, затова случилото действително застрашава националната сигурност – коментарът е на адвокатът и екс депутат Владимир Дончев.

Най- страшното е, че този проблем не е приключил, той продължава и тепърва ще се разбере какви са пораженията от запушването на регистъра. Фирмите не могат да направят справки за актуални състояния, не може да се получи и информация за сделки от обществен интерес, а дългото мълчание допълнително срива доверието в системата, а това е допълнителен проблем.

Никъде по света подобен срив не е продължавал повече от няколко часа, а пи нас вече седмица, отбеляза Дончев. Той допуска и възможност за злоумишленост.

Ако се върнем назад във времето ще видим, че Търговският регистър никога не е бил любимо дете на държавата. Драмата по приемането му започна още през 2008, той бе приет под европейски натиск, с евро пари, дори президентът Първанов имаше вето срещу него....

Властта се отнася като мащеха към тази система, защото не и е  изгодно да се получава информация по обществените поръчки с голям държавен и обществен интерес.

Затова финансирането му и вниманието към него е по- малко. Назначаването на „калинки“ в ръководството води до още проблеми.

Оставките са необходими, но политическите последици не са акцент, по- опасен от тях е самият срив.

Според Дончев идеята на премиера да се създаде „склад за данни“ е закъсняла и малко опасна за националната сигурност, защото може да извърши много по- мащабна кражба.  

Адвокатът коментира и случая с фалиралата застрахователна компания "Олимпик", която остави бе "Гражданска отговорност" близо 300 000 души. Според него няма гаф от страна на КФН, упрекът е единствено заради факта, че не е уведомила потребителите още когато през май е забелязала риск.

Въпросът е защо държавни и общински дружества масово са правили застраховане в дружество, което няма капитали в страната и се ръководи по чуждо законодателство. 

Чуйте интервюто с адв. Дончев в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10