Базата данни на Търговския регистър съдържа практически всичко за търговския оборот, тя може да навреди на структуроопределящи фирми. Това е изключително чувствителна информация, затова случилото действително застрашава националната сигурност – коментарът е на адвокатът и екс депутат Владимир Дончев.
Най- страшното е, че този проблем не е приключил, той продължава и тепърва ще се разбере какви са пораженията от запушването на регистъра. Фирмите не могат да направят справки за актуални състояния, не може да се получи и информация за сделки от обществен интерес, а дългото мълчание допълнително срива доверието в системата, а това е допълнителен проблем.
Никъде по света подобен срив не е продължавал повече от няколко часа, а пи нас вече седмица, отбеляза Дончев. Той допуска и възможност за злоумишленост.
Ако се върнем назад във времето ще видим, че Търговският регистър никога не е бил любимо дете на държавата. Драмата по приемането му започна още през 2008, той бе приет под европейски натиск, с евро пари, дори президентът Първанов имаше вето срещу него....
Властта се отнася като мащеха към тази система, защото не и е изгодно да се получава информация по обществените поръчки с голям държавен и обществен интерес.
Затова финансирането му и вниманието към него е по- малко. Назначаването на „калинки“ в ръководството води до още проблеми.
Оставките са необходими, но политическите последици не са акцент, по- опасен от тях е самият срив.
Според Дончев идеята на премиера да се създаде „склад за данни“ е закъсняла и малко опасна за националната сигурност, защото може да извърши много по- мащабна кражба.
Адвокатът коментира и случая с фалиралата застрахователна компания "Олимпик", която остави бе "Гражданска отговорност" близо 300 000 души. Според него няма гаф от страна на КФН, упрекът е единствено заради факта, че не е уведомила потребителите още когато през май е забелязала риск.Въпросът е защо държавни и общински дружества масово са правили застраховане в дружество, което няма капитали в страната и се ръководи по чуждо законодателство.
Чуйте интервюто с адв. Дончев в прикачения файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..