Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиката на Ердоган, а не Тръмп събори турската лира

Мегаломанските проекти на диктаторите винаги водят до кризи, каза в коментар на финансовата криза в Турция консултантът Светлолзар Гледачев.

Стабилност на валутата в южната ни съседка ще настъпи, но няма да е бързо, прогнозира финансистът.

Валутната система на една страна отразява състоянието на икономиката. Турската икономика не може да се справи със ситуацията и съвсем скоро / 2 до 3 години/ ще настъпи промяна, защото именно това управление води кризата.

След кризи винаги на власт идват диктатори. Кризата от 2008 година потвърди тава правило. За да може масите да се чувстват добре, те инвестират в мега проекти – примерът в Турция е  с третия мост над Босфора и строителството на  ново огромно летище и т.н. Това води до обезкръвяване на икономиката. 

Гледачев коментира, че обезценяването на лирата не е толкова резултат от натиска на САЩ, колкото от репликите на Ердоган по този повод, което повлия върху турските бизнесмени и реалния икономически елит.

Колкото до влиянието върху бизнеса у нас – износителите губят, вносителите печелят.

Печелят и гражданите заради спада в цената на турските стоки. Не е драма, че на пазара има ограничено предлагане на турска валута, защото нашият лев е частично конвертируем в Турция и може да се ползва там.

Стабилността на лева го прави оборотен не само в Турция, но и Сърбия и Македония. 

Чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56