Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерно за книгата " Петър Дънов - Спасителят "

61-та книга на Павлина Павлова   "Петър Дънов - Спасителят"  издание на "Захари Стоянов",  от днес е на книжния пазар. 

Тя е провокирана от един разговор - случаен, както казва авторката, която до този момент не е знаела нищо за Петър Дънов.

Предизвикателството за написването на книгата от близо 600 страници, е  ролята на Дънов за спасяването на българските евреи. Тя разказва, че когато е издадена заповедта за изпращането им в лагерите на смъртта,  и започват вълнения и опити това да не се случи, царят, който единствен може да отмени тази заповед " изчезва" и никой не може да го открие. Тогава Дънов, за който е известно, че е имал и ясновидски способности, и при когото отиват за помощ, казва, че царят се намира в двореца си в Кричим. Оказва се, че той наистина е там. И кагато отиват при него, първият въпрос, който задава е "Кой? Кой каза, че съм тук?"

Това, което ме порази е, че Петър Дънов е възпитавал цели поколения млади хора, като ги е учил да стават рано и да посрещат слънцето, не един ден в годината, а всеки ден от 22 март до 22 септември, да се образоват, да си помагат и да се обичат, без завист и злоба, учил ги е на висок морал, на лична хигиена, да са добри хора.

Освен че Дънов на два пъти спасява от арестуване  Георги Димитров, с когото са били съседи, книгата разказва и за други известни личности, които са били негови последователи, или са общували с него, като Иван Вазов, Стоян Михайловски и Мара Белчева, Пако Рабан.  Художникът Борис Георгиев е нарисувал портрет на Учителя, а след това той е рисувал и Айнщайн, чиито думи за Петър Данов са: "Цял свят се прекланя пред мен. Аз се прекланям пред Петър Дънов".


Цялото интервю с Павлина Павлова е в звуковия файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12