През есента на следващата година очакваме да открием изцяло реставрираната Епископска базилика на Филипопол. Това съобщи в Пловдив президентът на Фондация „Америка за България“ Нанси Шилър.
Тя уточни, че преди 10 дни е получено разрешителното за строеж и може да започне последният етап от реставрацията на античния обект. Проектът стартира през 2014 година, но се оказва, че Базиликата е два пъти по – голяма, отколкото специалистите предполагат. Над 2 000 квадратни метра уникални мозайки и тяхната история ще бъдат съхранени и показани, защото това е културно богатство от световен мащаб, коментира Нанси Шилър.
Това ще бъде живо място за различни събития – изложби, концерти, включително и учебни часове, съобщи американският архитект Лий Сколник, който започва работа по възстановяването на музейния комплекс. Архитектът призна, че екипът му още няма идея за вътрешния дизайн, но започва търсенето на интересни истории, които ще бъдат разказани на посетителите по въздействащ начин.
Духът на Филипопол ще оживее чрез модерните технологии – мултимедия, дигитални програми, интерактивни експонати, технологично подпомогнати исторически възстановки и иновативен дизайн. Ще събудим за живот миналото по въздействащ начин, обясни архитект Сколник. По думите му, „звездата на представлението“ ще са мозайките, които „говорят“ за богатите традиции на мозаечната школа на Филипопол.
За посетителите ще оживеят духът на древен Пловдив и неговото богато мозаечно наследство, посочи Лий Сколник.
Именно мозайките са в основата на кандидатурата на Пловдив пред ЮНЕСКО за вписване в световното културно наследство – това е сериен обект, включващ Епископската базилика, Малката базилика и вила Ирене, припомнят от „Америка за България“.Президентът на фондацията Нанси Шилър подчерта, че Епископската базилика на Филипопол е ценен паметник на културата, затова започват международно популяризиране на обакта, който ще привлече много туристи към един от най-древните градове в света.
Реставрираният обект ще допринесе за икономическия успех на града за години напред, посочи ресорният заместник-кмет Александър Държиков, който благодари на Фондация „Америка за България“ за партньорството и подкрепата.
Георги Търлев е избран за кмет на пазарджишкото село Драгор. На балотажа той получи подкрепата от над 410 души, което му осигури победата. Местните жители му гласуваха доверие за управлението на селото през следващия мандат. Търлев беше излъчен от ПП-ДБ. Негов конкурент на балотажа бе Асен Чавдаров от "Земеделски народен съюз".
Има съмнение за хранително отравяне в детска градина в Пловдив. Сигналът проверяват здравните власти и Агенцията по безопасност на храните. Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечерта, след като още през деня, докато са били в детското заведение, са проявили симптоми на неразположение. Има настанени и в болница, предаде Нова тв...
Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..
Скиор на 37 години загина днес на пистата „Мечи чал“ край Чепеларе , съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на МВР Елена Стоилова. Сигналът за инцидента е подаден в 10:16 часа. Стоилова посочи, че според подадената информация скиорът е паднал в гората край пистата. Бил е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото. Установено е, че..
Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик. Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..