Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономическата стабилност засега крепи и политическия мир

| обновено на 05.09.18 в 11:37
Снимка: БГНЕС

Обществото е в ступор, в ситуация "ни напред, ни назад", има натрупано разочарование, но не и енергия за някаква промяна към момента. Така определи обществените настроения в началото на новия политически сезон социологът Първан Симеонов, който анализира и трусовете в парламента от първото пленарно заседание.

Действията на БСП да напуснат парламенти са логични, те са продължение на политика да ескалират напрежението. Това безспорно е ярък опозиционен ход, но партията рискува да напусне фокуса на обществения дебат и да получи негативна оценка от това ,че "не ходи на работа". 

Тезата се основава на анализа, че в страната има натрупано недоволство, но не и кой знае каква революционна ситуация. Според Първанов политическите процеси стават по силни, когато има и икономически трусове, а в момента показателите са по- скоро добри. 

Това прави хората по- инертни и по- предпазливи, защото в бурния свят те "искат още от познатото".

Това е и късметът на управляващите, въпреки, че помежду си те никак не са си късмет. 

Ако продължават вътрешните процеси на гниене подкрепата за ГЕРБ и за БСП могат и да се изравнят. Това вече, ще е нова политическа ситуация, прогнозира социологът.

Що се отнася до критиките на президента към управлението той посочи, че Румен Радев хваща недоволството и на дясната, и на лявата опозиция. От друга страна като че ли погледът му е насочен и към трета група, която проявява нетърпимост към многото скандали, искащи промяна и готови на протеста.  В този смисъл е и посланието му за смяна а системата, не просто на нови избори.

Чуйте още от анализа в прикаченото интервю.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23