Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заедно - по-силни на 6 септември от Пловдив!

Съединението прави силата!!! Това написаха бащите на третата българска държава на фасадата на символа на българската демокрацията – Народното събрание. На 6 септември – празнуваме Съединението и Денят на Пловдив. Да започнем утрото на този ден с усмивки и памет за станалото преди 133 години.

Но не само да се прекланяме пред миналите дела, сторени напук на Великите сили и политическата конюнктура на Европа, а да погледнем себе си днес и сега – настоящето време-разделно, което отново поставя въпросите за ценностите и геополитическите ориентири. Съединени сме в ефира на Хоризонт и Радио Пловдив, но в обществото все повече звучат въпросите за правилността на избора ни от преди 20 години и не трябва ли да гледаме по своя път без да се обръщаме към темите на другите от общността.

А и у нас – оставаме фили и фоби, за и против, на ляво и на дясно с дежурните условности за последните политически посоки. Ден като 6 септември трябва да ни замисли за ПЪТЯ, за единството на нацията и общите ценности, но пък защо още на следващата утрин на 7-ми ги забравяме?

Отговорите на тези въпроси ще опитаме да ви дадем с интересните и знакови гости в програмите Преди всички и Точно днес, които естествено на 6 септември са от студиото ни в Пловдив. Ще питаме кмета на града Иван Тотев, президента-пловдивчанин Петър Стоянов, общественичката Мария Капон, археологът Костадин Кисьов, студентите-историци Кристиян Лъсков, Ана-Мария Суркова и Александър Галунски, ще отскочим и до Париж с художничката Рада Букова, няма да пропуснем и Албиона с Пламен Трифонов.

За първи път в национален ефир ще чуете и спомени на внучката на Ганьо Атанасов – част от заверата,  направила възможно Съединението на Румелията с Княжеството.

Няма да разкриваме всичко, бъдете на честотите на Хоризонт и Радио Пловдив от 7 до 11 часа на 6 септември, ще ни намерите и на платформите ни в интернет.

Екипът – Мария Дамова и Диляна Мандраджиева са отговорни за музиката от студиото в Пловдив, в София е Георги Коларски.

Честит празник отново и от нас – една софиянка влюбена в Пловдив - Ирина Недева и един роден във Варна пловдивчанин Михаил Миховски.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51