Шести септември е вероятно най-величавият акт в най-новата българска история, каза в интервю за „Преди всички“ президентът на България Петър Стоянов (1997 – 2002).
„Съединението се увенчава с успех. Нито Априлското въстание има този успех, нито Санстефанският идеал има този успех. Знаем, че след Берлинския договор България е разделена, но Съединението съединява двете най-големи части на България“, каза той.
Петър Стоянов описа представата на българина за времето, в което България е разделена и когато е обединена след Съединението, видяна от него в литографиите на Николай Павлович.
„Аз като дете си спомням две избелели литографии в стаята на моя дядо, който беше голям патриот и националист. Литогарфиите на Николай Павлович – едната е направена веднага след Берлинския договор и се казва „Мизия, Тракия и Македония“, които са разделени от договора. Представени са Мизия – Княжество България - е с изваден меч и развято българско знаме, а в същото време Тракия – снажна българска девойка, подкрепена от един лъв, с меч, който стои в ножница, а в ъгъла е ридаеща Македония, която е все още завързана с вериги за Османската империя. Това е представата на българина от онова време за разделението. Следващата литография, пак на Николай Павлович, е обединена България – две снажни български девойки – това са Мизия и Тракия, и продължаващата да стои в робство и окови Македония“.
Съединението има много специално място, още повече последиците от Съединението, смята Петър Стоянов.
„Най-видимата е увеличаването на българската територия, на българското население, другата важна последица е вярата на българския народ в собствените му сили. Съединението е един типично български акт, без да се осланяме на великите сили. След Съединението България става най-силната, най-влиятелната християнска държава на Балканския полуостров. Ярките и силните личности се раждат в ярко и силно време. Във времена на исторически изпитания е много важно начело на един народ да застанат подходящите водачи. В деня на Съединението е подходящо да се каже, че ние вече имаме ясно определен национален идеал и този национален идеал е европейско развитие на България“, подчерта Стоянов.
Какво още каза Петър Стоянов можете да чуете от интервюто с него на Ирина Недева и Михаил Миховски.
Измеренията на духовните пътища, за нас християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос заради нас. Доц...
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..