Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият здравен модел игнорира лекарите, няма да го допуснем

Здравната каса ще финансира лечението до 700 лева, а всичко над тази сума ще се покрива от задължителна здравна застраховка на стойност 12 лева месечно и доплащане от пациента, което може да става кеш или чрез допълнителна доброволна застраховка. 

Това предвиждат подготвяни от здравното министерство промени в здравноосигурителния модел, които от началото на тази седмица са предмет на обществено обсъждане със съсловни и бизнес организации в сектора.

Официално новите предложения ще бъдат представени на кръгла маса на 26 септември, а ако се приемат ще влязат в сила през следващата година.

Известното до момента коментира в интервю за предаването "Ден след ден" председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. 

Това, което ни обезпокоява е, че от целия процес на формиране на правилата и цените липсват съсловните организации - лекарския и стоматологичния съюзи.  Няколко нови играчи - застрахователи влизат в този процес, но от договорния процес отпадаме ние.

Огорчени сме, че едва ли не върху нас пада отговорността за всички неблагополучия в системата. Това превръща здравеопазването в тотално администрирана система, която във всичките си нива ще се контролира от едно и също място.

И ние като финаносвия министър се питаме каде отиват парите за здраве, но контролът няма да е по- добър, когато и ножа и вилицата ще са в една и съща ръка. 

Реагирахме достатъчно ясно на тези предложения и ни  предложиха да направим предложение за мястото на съсловните организации, каза още д-р Маджаров.  Ще го направим и се надяваме разумът да надделее е да останем партньори. Ние изпълняваме реформите и няма да позволим да ни елиминират, в противен случай няма да участваме в тях.

Що се касае за допълнителната здравна застраховка от 12 лева на месец д-р Маджаров обясни, че конкретната стойност ще се дискутира, а влизането на застрахователите ще доведе до по- добър контрол. 

Но истината е, че това вдига плащанията за здраве от страна на всеки гражданин. Не е ясно засега какво ще се прави с тези, които не искат да заплатят тази сума. 

Има и предложение общинските и областните болници да престанат да бъдат търговски дружества, каза председателят на БЛС. обяснението, което са получили лекарите е, независимо от промяната лечебните заведения ща продължат да се финансират по същия начин според преминалите болни.

Чуйте цялото интервю в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28