Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само добри намерения не стигат за промяната на здравния модел

От пациентската организация отбелязват, че самото усилие да се промени здравният модел е позитивен факт.

Според Пламен Таушанов, който е председател на Българската асоциация за закрила на пациентите добра тенденция е опитът да се концентрира контрола върху качеството на медицинската помощ. Сега няколко институции работят, а на практика пациентът не е защитен. Медицинският одит струва на държавата 2 милиона лева, а за година е събрал 80 хиляди лева от санкции. На пазара са 15 000 здравни заведения, проверят се 100 – 200 от тях.

Очаква се по- активно участие на пациента и на застахователите, каза още Пламен Таушанов, като уточни, че информацията, с която разполага е от източника, т. е от министъра. Според него в предлагания модел се предлага по- сериозан достъп до пациентските досиета.

Сега злоупотребите с хоспитализациите са драстични. Особено в клиничните пътеки за онкологичните пътеки за всяка манипулация или дори за изготвяне на протокол. Проверка на касата показва, че зад  2 400 000 хоспитализации през миналата година стоят по- малко от половината пациенти.

Що се отнася до сумата от 700 лева, която ще се осигури за лечение на база осигуровките - Таушанов коментира, че това е не много обективно число, базирано на среда цена на клиничните пътеки. Но пък ако те са недофинансирани, както се твърди - какво значат тези пари?!

Отделно неправилно е доплащането от страна на пациента в размер на 15% от сумата. Дори и да отпадне таксата за болничен престой- тези пари пак стават повече като товар за хората.

Плащането на 12 лева здравна застраховка също носи притеснения – какво повече като качество на услугата ще ни донесе то?! Печални опити да се събират допълнителни пари и те с нищо не са допринесли за по- доброто лечение.

Ние, като пациентска организация, продължаваме да настояваме да се създаде орган за обезщетение на пациентите, както и да се въведат протоколите за поведение на лекарите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28