Вероятно за Правителството няма проблем с оставките. Всички единодушно казаха, че министрите са добри, министерствата си работят добре, просто трябва да се отговори на обществената нужда, това е някакъв морален акт, така че едва ли има някакъв проблем. Друг е въпросът дали тази оценка на управляващите за добрата работа точно на тези министерства съвпада с оценката на гражданите за същите тези министерства и тяхната дейност. Това заяви политическият анализатор Страхил Делийски по повод неосъщественото гласуване на трите министерски оставки.
По думите му, това е поредният знак от страна на Правителството, най-вече на премиера в случая, че той прави опит да реагира на определени репутационни кризи.
Излезе с аргумента, че всичко е наред в правителството с тези министри, но хората искат смени, това е нищо повече от репутационна и имиджова реакция. За мене беше много интересно – едно, как да кажа, признание, че това, което се прави, е в името на публичния образ лично на премиера.
Eдва ли е политическа криза, защото всичко все още изглежда в рамките на конституционните правила, аз нямам особено големи очаквания за начина, по който този политически елит развива и осъществява политическия процес. Толкова вече сме свикнали на такъв тип стъпвания накриво, ако мога така да се изразя, че едва ли някой може да се изненада при следващия такъв епизод.
Предполагам, че днес или утре ще бъде гласувана персоналната смяна в кабинета, ще имаме нова номинация за министър на транспорта, но този микросюжет с министъра на транспорта и самооттеглянето му идва да покаже точно това – спецификата, характеристиките на българския политически елит и все по-голямата трудност да се намери такъв представител, който да отговаря и на изискванията на властта, и на изискванията на гражданите, това е тъжно.
Правителството се нуждае от ясна заявка и разказ легитимен, смислен, убедителен за смисъла от своето съществуване. И дойде като че ли тази заявка преди състава на новия кабинет, с предложението на г-н Борисов за повишаване на заплатите и с изграждането на стадион за 100 милиона.
Къде на шега, къде наистина тези дни си споделям с приятели, че очаквах с интерес с какъв залог ще излезе Борисов след тази криза, за да покаже, че все пак Правителството е на мястото си.Къде на шега, къде наистина тези дни си споделям с приятели, че ако има още някаква поредица от подобен тип правителствени кризи, репутационни кризи, най-вероятно до края на следващата година ще имаме четворно увеличаване на заплатите и хиподрум.
Не мисля, че има кой знае какво разместване на електоралните нагласи, което не означава, че в обществото няма някаква динамика и емоционална, и рационална, защото отношенията власт – общество не са никога статични. Това са отношения, белязани от постоянна динамика. Това, че веднага няма ясен израз на тази динамика, не означава, че всичко е наред с легитимността на властта по никакъв начин.
Като че ли драмите в Правителството за момента са потушени и това не е изненада, но струва ми се, че оттук нататък колкото и да обещава Борисов, това Правителство е изчерпало своя кредит на доверие към обществото и популярността и одобрението само ще вървят надолу, което ме кара да си мисля, че един рационален анализ би довел ключовите фигури в Правителство до идеята, че може би за тях е по-добре е да влязат в режим на предсрочни парламентарни избори докато не е прекалено късно.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..