Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опитваме се да направим образованието по-модерно

| обновено на 17.09.18 в 17:00

За предизвикателствата и новите моменти в образователната система – интервю с Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката.

Първият учебен ден винаги носи със себе си една своеобразна смес от мечти и спомени, за всички е много вълнуващ ден. Тази година влизат в сила нови учебни програми в трети, седми и девети клас. В трети клас за първи път ще има нов предмет „Компютърно моделиране”. Децата ще имат възможност да работят с дигитални устройства, сами да създават проекти и в някаква степен това ще бъде новост както за тях, така и за цялата образователна система. Има много нови аспекти по отношение на заниманията по интереси и възможностите децата да имат допълнителни занимания по математика, природни науки, физика, химия, изкуство, спорт. Опитваме се да направим образованието по-модерно, отговарящо на очакванията и на нуждите. И да има по-добри резултати за всички, това заяви Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката.

24 000 деца отново в час

Деница Сачева подчерта, че вече има значителни резултати по отношение на отпадналите от системата ученици.

За миналата година бяха върнати почти 24 хиляди деца в клас, но около 2 хиляди от тях отпаднаха отново. Тази година продължава работата на екипите, които се състоят от учители, социални работници, полицаи, представители на общините, на неправителствени организации. Тя ще бъде насочена на първо място към онези, които са отпаднали миналата година и не са записани на училище. Фокус ще има и към най-малките, които към 15 септември не са се записали на детска градина или на училище, а са съответно навършили 5, 6 и 7 години, обясни Деница Сачева.

Увеличението на учителските заплати и модернизация на системата

Само по себе си увеличението на учителските заплати не е гаранция за качествено образование, но то е абсолютно необходимо за привличане на млади учители към системата на образованието. В момента имаме известен недостиг на учители, а той ще се задълбочава с годините. В следващите 8 години се очаква почти 40 хиляди учители да се пенсионират, а в момента в педагогическите факултети има едва 20 хиляди  студенти. Увеличаването на възнаграждението обаче върви ръка за ръка и с модернизацията на образованието. Споменах, че вече започваме и с все по-сериозен акцент върху дигитализацията, дигиталните умения, навлизане на технологиите в образованието. Това е допълнителен стимул за младите хора да предпочитат тази професия, защото виждат, че чрез нея самите те биха могли да бъдат създатели, коментира Сачева.

Цялото интервю с Деница Сачева можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17