Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плоският данък е вреден и опасен за бъдещето на България

Аргументите на всички, участващи в обсъждането за създаването на плоския данък,  послучай 10-годишнината от въвеждането му от правителството на социалистите и ДПС, бяха, че той е изключително вреден и нещо повече – той опасен за бъдещето на страната от всякаква гледна точка. Нито един от участниците не каза нещо ласкаво за плоския данък. Това заяви икономическият анализатор проф. Боян Дуранкев, участник в събитието.. 

Като аргумент, проф. Дуранкев посочи, че той създава огромно разслоение в доходите на населението и България е на първо място в ЕС по неравенство. Данъкът не изсветлява автоматично икономиката. Българската икономика остава с над 30% сив сектор, което в други страни като коефициент е по-ниско.

Освен това плоският данък не привлича автоматично чужди инвестиции. В момента България е на дъното по привличане на чуждестранни инвестиции.

Проф. Дуранкев уточни, че на обсъждането е присъствал и Иван Костов, според когото самата данъчна система преди 2001 г. е била по-справедлива и по-добра от съществуващата в момента. 

Други европейски страни, въвели плоския данък, побързаха да го отменят. България обаче се различава от тях, защото остана с плоския данък, от който най-доволни са свръхбогаташите.

Представете си човек, който получава 510 лв минимална заплата, той плаща около 45 лв. данък. В същото време човек, който получава месечна заплата около 200 000 лв, а има и по-високи месечни заплати в България, той тъгува, че неговите  около 15 000 лв. са чудовищни.

 Диференциацията в България е страшна. Една минута труд при богатите е равна на 24 часа труд при най-бедните. Такова разслоение в ЕС няма и за съжаление, както в България всичко е нарочно сбъркано в интерес на олигархията, ясно е, че плоският данък работи само за олигарсите и в никакъв случай – за интересите на хората.

Мининистър Горанов подчерта, че с ОП ГЕРБ имат заробващ договор да не коментират и да не променят данъчната система. Докато управлява този дует, няма да се промени абсолютно нищо и е странно, че тези хора така мислят.

Но ако се мисли за бъдещето на децата на България, задължително трябва да се въведе семейно подоходно облагане. И ако двама родители получават доход под 2000 месечно, държавата трябва да ги дотира. Т.е. тези, които са под нивото на ръба на мизерията, държавата да ги дотира така, както се дотира пшеницата например. И още да се помисли за т.н. „данъчна ваканция“ за  младите висшисти, за да не напускат България.  Между 3 и 5 години след завършването си да не плащат никакви данъци и така да разберат наистина, че държавата ги подкрепя.  Европейската практика е държавата да изглажда неравенствата, а не да ги подклажда, заяви проф. Дуранкев.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52