Аргументите на всички, участващи в обсъждането за създаването на плоския данък, послучай 10-годишнината от въвеждането му от правителството на социалистите и ДПС, бяха, че той е изключително вреден и нещо повече – той опасен за бъдещето на страната от всякаква гледна точка. Нито един от участниците не каза нещо ласкаво за плоския данък. Това заяви икономическият анализатор проф. Боян Дуранкев, участник в събитието..
Като аргумент, проф. Дуранкев посочи, че той създава огромно разслоение в доходите на населението и България е на първо място в ЕС по неравенство. Данъкът не изсветлява автоматично икономиката. Българската икономика остава с над 30% сив сектор, което в други страни като коефициент е по-ниско.
Освен това плоският данък не привлича автоматично чужди инвестиции. В момента България е на дъното по привличане на чуждестранни инвестиции.
Проф. Дуранкев уточни, че на обсъждането е присъствал и Иван Костов, според когото самата данъчна система преди 2001 г. е била по-справедлива и по-добра от съществуващата в момента.
Други европейски страни, въвели плоския данък, побързаха да го отменят. България обаче се различава от тях, защото остана с плоския данък, от който най-доволни са свръхбогаташите.
Представете си човек, който получава 510 лв минимална заплата, той плаща около 45 лв. данък. В същото време човек, който получава месечна заплата около 200 000 лв, а има и по-високи месечни заплати в България, той тъгува, че неговите около 15 000 лв. са чудовищни.
Диференциацията в България е страшна. Една минута труд при богатите е равна на 24 часа труд при най-бедните. Такова разслоение в ЕС няма и за съжаление, както в България всичко е нарочно сбъркано в интерес на олигархията, ясно е, че плоският данък работи само за олигарсите и в никакъв случай – за интересите на хората.
Мининистър Горанов подчерта, че с ОП ГЕРБ имат заробващ договор да не коментират и да не променят данъчната система. Докато управлява този дует, няма да се промени абсолютно нищо и е странно, че тези хора така мислят.
Но ако се мисли за бъдещето на децата на България, задължително трябва да се въведе семейно подоходно облагане. И ако двама родители получават доход под 2000 месечно, държавата трябва да ги дотира. Т.е. тези, които са под нивото на ръба на мизерията, държавата да ги дотира така, както се дотира пшеницата например. И още да се помисли за т.н. „данъчна ваканция“ за младите висшисти, за да не напускат България. Между 3 и 5 години след завършването си да не плащат никакви данъци и така да разберат наистина, че държавата ги подкрепя. Европейската практика е държавата да изглажда неравенствата, а не да ги подклажда, заяви проф. Дуранкев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..