За съхраняване на местността Градище – Калоянов връх призовава „Съюз за духовно възраждане – България“ , организатор на мащабен Народен събор, в който желание да участват са изразили жителите на 5 села – Белащица, Марково, Гълъбово, Брани поле, Цар Калоян. Събитието, с което те ще стартират и подписка в защита на археологическата местност, ще се проведе в Деня на българската независимост 22 септември в местността „Чинарите“ съвместно с Община Родопи и Куклен. За идеята местността Градище-Калоянов врък да се превърне в национална и международна туристическа дестинация - ще разговаряме с юриста и секретар на Съюз Духовно възраждане – България Георги Караджов.
На дневен ред поставяме важен проект за Съюз „Духовно възраждане на България” свързан със съхраняването на местността „Градище” – Калоянов връх. Важно е хората да знаят, че съществува такава местност на границата между землищата на селата Белащица, Марково и Гълъбово на територията на общините Куклен и Родопи. Има две наименования, тъй като има два географски топонима в местността, които се намират един до друг и не е ясно при разширяването на тази кариера кой от двата ще бъде засегнат повече и ще бъде унищожен. А тъй като става дума за поне три важни археологически обекта трябва да бъде обхваната възможно най-голяма площ.
Акцентът да съхраним „Градище” – Калоянов връх е свързан с ценните археологически артефакти, които съществуват там и за съжаление са много малко известни, включително на населението на селата.
Говорим основно за три неща – изключително важна средновековна крепост, която е била на територията и на България, но и на Византия в определени периоди от време със сериозно значение и аналогична функция както Асеновата крепост. Не се изключва дори намеса на рицарите, когато са били на територията на България. Втората е съществуващ римски път, а третата е дейсващ римски водопровод. Нашата основна цел е да спрем разширението на кариерата над с. Белащица, тъй като е предвидена и стартирана процедура за нейното разширяване с 50 дка, което би довело до унищожаването на Калоянов връх и на артефактите, които се намират там.
Големият проблем, с който се сблъскахме е, че въобще не е стартирала процедура пред Министерството на културата за идентифициране на тази местност и на Калоянов връх като места с историческо и археологическо значение и съответно процедура за стартиране на разкопки, изследвания и евентуално възстановяване. Целта на народния събор е да постави на картата на културно-историческото наследство местността „Градище” – Калоянов връх.
Следващата стъпка ще бъде превръщането на местността „Градище” – Калоянов връх в самостоятелна културно-историческа дестинация за туризъм с национално и международно значение, защото тя има потенциал за това и ще бъде в интерес и на селищата в региона, тъй като сме наясно и с икономическите мотиви на селищата в региона.
Една такава дестинация, особено когато се вложат необходимите средства, би могла да стане изключително атрактивна, да доведе много и платежоспособни туристи.
Ние се срещнахме с всички заинтересовани страни, включително и с инициативния комитет. Нашият акцент не е спиране дейността на кариерата, а предотвратяване нейното разширяване, което би довело до разрушаването на Калоянов връх. Нашата идея е намесата на държавата да бъде чрез Министерството на културата, Института за паметниците на културата и изключително силните гилдии на археолозите, архитектите и на художниците в Пловдив.
След като получихме съгласието на кметовете на селищата, с които говорихме, смятаме в партньорство с тях да институционализираме проект, с който да кандидатстваме не само пред Министерството на културата, а и пред фондация „Пловдив 2019”, включително ако е възможно това да се превърне в културно-историческа дестинация дори и с картирането на Пловдив – европейска столица на културата 2019-та. Колкото по-сериозно е партньорството, толкова на по-сериозно ниво можем да го поставим.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..