Иванка Иванова от правната програма на „Отворено общество“ коментира за Радио Пловдив напрежението между управляващото мнозинство и част от съдебната власт след изказването на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той заяви в пленарна зала, че е притеснен от качеството на законотворчеството и провокира раздразнението на депутати от ГЕРБ, ДПС и ОП.
Лозан Панов се появи в Народното събрание, за да представи докладите за дейността на съдилищата през 2016 г. и 2017 г.
Според Иванова, Панов има основание за критика и не е първият, който говори по тези теми. Тя припомни, че още от 2009 година насам е имало критики към качеството на законодателството.
Проблемите посочени от Лоза Панов са очевидни за много от юристите от много дълго време Приемат се закони прибързано и много често са в противоречие по между си. Самият факт , че са налага новоприети закони веднага след като бъдат приети да бъдат променянени е доказателството за това. Например новият антикорупционен закон, който още преди да влезе в сила се наложи да бъде променен. Самият този факт показва, че качеството на законодателството наистина е много лошо. Парадоксално е ,но това увеличава драматично политическата тежест на съда. Защото, когато приемате неясни закони, или когато закони от един и същи ранг са в противоречие помежду си , или когато те противоречат на международни правни норми, които са валидни за страната. Това остава възможност съдът да бави произнасянето по делата и това затормозява и гражданите, обясни Иванова.
Тя допълни, че като гледа човек обществените рейтинги доверието на НС е по-ниско от доверието към съда. Факт е, че в България доверието в законодателното тяло е по-ниско от средното в ЕС.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така управителят на "Напоителни системи" - клон Марица Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..
Все повече се трупат основания за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..