На голяма видеостена 15 монитора показват едновременно в реално време наблюдаваните кръстовища. Видеокадрите се сменят постоянно от операторите, които следят за трафика и при необходимост могат да се намесят за ръчно управление на зелената вълна, разказа ръководителят на центъра Маньо Петров.
Същността на „умните“ светофари се състои в способността им да определят степента на натовареност и да регулират пропусквателността, обясни той.
По думите му, въпреки удобството, което предоставяха цифровите „броячи“ под семафорите, те са необратимо демонтирани, тъй като е преценено, че новото технологично оборудване ги е направило ненужни.
Работата на диспечерите изисква огромна концентрация, понеже освен наблюдението, при необходимост те са обучени и да осигуряват логистична подкрепа на полицията. Така например, от тях се изисква светкавична ориентация и моментална реакция в случай на катастрофи, тъй като първи виждат инцидента и веднага сигнализират пътна полиция по пряка връзка, добави мениджърът на центъра. В тази връзка, помощта им е безценна в случай на спорадични безредици и дори при криминални престъпления, заради големият обхват на видеорегистраторите.
Освен голямата видеостена с 15 монитора, пред всеки има персонален компютър за конкретно наблюдение на определена точка. Разположената техника показва в момента броят на колите по всички платна в даден участък, както и средната скорост на движение във всеки един момент. За съжаление, почти през цялото време по централните булевардите тя е много над разрешената от закона за градски условия и достига средно до 80 км. в час, констатираха диспечерите.
Програмата нагледно демонстрира, че скорост, близка и под максимално разрешената се отчита единствено по точките на задръстване и то за кратко.
Трафикът в Пловдив е много напрегнат, а ремонтите го утежняват още повече, призна шефът на диспечерите Маньо Петров.
Според експертите градските пътни артерии са проектирани в средата на миналия век, когато никой не е предполагал днешният наплив от автомобили, чийто брой по улиците дневно вече надхвърля 200 хиляди. В това число влизат и приходящите от други населени места, които работят в града.
Днес в Центъра за управление на градския трафик бе обявен ден на отворените врати за граждани, който обаче предизвика минимален иннтерес от тяхна страна.
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..
Най-новият храм в Асеновград "Света великомъченица Марина" бе осветен от Пловдивския митрополит Николай. Той честити на десетките присъстващи празника Сретение Господне, съобщи БТА. По думите му Света Марина има особено значение за Пловдивската епархия. Владиката припомни, че някога в Асеновград е имало храм, посветен на света Марина, който..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки се отчита на борсите у нас през изминалата седмица. Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, публикувани в седмичния й бюлетин. Брашното тип 500 поскъпва с 6,4 на сто до 1,57 лева за килограм. Захарта е нагоре с 3 на сто до 1,96 лева за килограм. Цената на..
Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..
На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..