Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никой не иска да плаща, но всички искат качествено здравеопазване

Здравният министър Кирил Ананиев представи двата варианта за здравноосогурителна реформа

Първият предвижда пълна демонополизация на здравната каса, запазване на здравната вноска от 8% и включване на конкурентни осигурители, определени от държавата, където пациентите ще трябва да сключат задължителна застраховка в размер на 2% от дохода. Вторият вариант  включва задължителна здравна застраховка в размер на 12 лв., запазване на НЗОК като основен осигурителен фонд и включване на трети стълб – доброволно здравно застраховане.

Според д-р Александър Калайджиев, представител на общопрактикуващите лекари в Пловдив по- удачно е първото предложение. По думите  му той е по- работещо, защото ще позволи реален контрол на пациентите върху парите, които влагат за здраве и това, което системата им взима.

Настоящата система има категорична нужда от промяна. Парадоксът е, че това е една социална система в капиталистическо общество. Хората не искат да доплащат, но няма как с 300 лв. на човек, колкото се получава средно от вноските- да има качествено здравеопазване.

Примерът е със стоматолозите - сега коректна е системата само при тях. Ясно е какво покрива осигуровката и какво ще се плати допълнително.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.

 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28