Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Науката е движеща сила на всяко общество

С акцент върху Европейската година на наследството Институтът по зеленчукови култури „Марица“ ще отбележи Европейската нощ на учените. Представители на Института и гост-лектори ще  говорят за корените на българското градинарство, за уникалните зеленчуци на с. Куртово конаре и традициите при отглеждането на на традиционни сортове зеленчуци-  В рамките на инициативата ще бъдат представени експонати от Музея в Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ в гр. Садово. 

Заместник-директорът на ИЗК "Марица" доц. д-р Иванка Тринговска подчерта, че Европейската нощ на учените е мащабно събитие, което стартира преди 13 години и се провежда винаги в последния петък на месец септември. Всяка година интересът към събитието нараства, като миналата година в Европейската нощ на учените са участвали над 340 града в Европа, а участниците са били над 1 млн. Хиляди събития тогава се случват едновременно и основното им послание е, че науката е забавна и завладяваща, че учените работят по проблеми в полза на обществото като борбата с рака,  изхранването на нарастващото население, климатичните промени и др.

Посланието до най-малките е, че ученето може да става и по забавен начин. Даваме им възможност да се докоснат до науката и да предизвикаме интереса им. Искаме и да привлечем младите хора към научна кариера тук и сега, защото движещата сила на всяко едно общество е науката.

За трета година  Институт „Марица“ се включва в тези събития по проeкт REFRESH  „намери науката навсякъде и споделяй“.

Всяка година Европейската нощ на учените минава под знака на някаква тема, а тази година е подчинена на Европейската година на културното наследство. В синхрон с това учените от института се стремят да запазят традиционния вкус на българските зеленчуци и новите сортове, които създаваме, трябва да  носят този вкус, с който ние  българите, сме свикнали.  Наследството не е нещо статично, то се променя, когато ние си взаимодействаме с него и то може да играе голяма роля заизграждане на  бъдещето.   Давам пример със зеленчуците. Нашите сортове по традиция са много вкусни, ароматни, с много ценни вещества. Настоящето обаче налага да има все по-висок добив, да бъдат все по-устойчиви към заболявания и всичко това е много трудно.  В нашия институт, който е с почти 90 годишна история, с гордост мога да заявя, че са създадени над 300 сорта зеленчукови култури с отлични вкусови качества, защото  лекциите по качество е основно направление за ИЗК „Марица“, заяви доц. д-р  Иванка Тринговска.

Интервюто – в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21