Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Пловдивски Камерни Срещи

Фестивалът  Пловдивски Камерни срещи  , чието  първо издание  ще се проведе през следващата 2019 година  е една инициатива на група музиканти , родени и израстнали в Пловдив . Общо между тях е още и образованието , което всички получават в Пловдивското Музикално Училище . Разпръснати по целия свят , музикантите от випуск 1997 година , продължават своето развитие , реализация и търсения като професионални музиканти и  личности  с богата душевност ! Съчетание , което неминуемо поставя във всеки един от тях  желанието да се завърне на Пловдивска сцена  и да сподели натрупаното до тук  с най-скъпата публика ! 

Двадесет години по – късно съучениците обединяват своя  опит и професионализъм , доказан по най-големите световни сцени , съчетават го с не  малко сантимент и вълнение и са готови да го  споделят . За емоцията която ги владее , ще ни разкажат основните солисти на фествала – Донка Ангъчева – доцент по пиано в музикалната консерватория във Виена , Кристина Маринова – ангажирана като официален пианист на Metropolitan Opera Audition  и И Националната Асоциация по оперно пеене ,  джаз пианиста Милен Кукошаров , който сред участниците е може би най-познатото име на българска сцена , Румен Цветков – професор по виола и камерна музика в Консерваторията в Тилбург (Холандия ).




За идеята , за създаването и работата по фестивала ,  пред Радио Пловдив , говори Артистичния Директор на Пловдивски Камерни Срещи – Елия Сакакушев фон Бисмарк  , който критиката определя като  "Едно рядко явление с това , че съчетава професионално функциите си на виолончелист – солист , оркестров и  камерен музикант , преподавател , художествен ръководител и продуцент на високо меьдународно равнище ".  

Разговорът чуйте в звуковия файл .




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

публикувано на 23.05.25 в 11:16

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

публикувано на 23.05.25 в 11:11

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51