Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поезията е един съхранен миг

Поезията е  от  изчезващите видове, които имат нужда от защита, и затова  веротяно и ЮНЕСКО  е определил 1 октомври за Световен ден на поезията. С висока ценност,  но като самотни островчета.

Това каза в  Световния ден на поезията в интервю за Радио Пловдив Антон Баев, поет и писател, председател на Пловдивското дружество на писателите, доктор по българска литература. 

Вероятно има нужда да се празнува, но въпросът е как се празнува и дали наистина се отдава почит на словестното изкуство.

Поезията винаги е била самотен остров, в периферията на масовата култура. На предните щандове в книжарниците са извадени книги от масовата литература, а не Томас Ман, например. Това е световна тенденция.

Има много  страшно много определения за поезията,  и  още едно, едва ли ще наклони везните в нейна полза, но може би, и по -скоро това е  емоционалното усещане на хората, които вътрешно така са устроени да пишат поезия, това е да се съхрани мига... поетическото изкуство е атавистичен опит  да се съхрани мига, споменния миг, несъхранимото, memories... 

Продължавам да пиша стихове, но по-рядко издавам стихосбирки...

Първото име на поет, за което се сещам ? - Райнер Мария Рилке...

В Пловдив Световният ден на поезията ще бъде отбелязан с литературно четене в читалище "Хр. Г. Данов" с участието на пловдивски поети от 18ч. 

От тази събота в Дома на Дружеството на пловдивските писатели  на ул." Ал. Батенберг"  започват  съботно-неделни матинета. 

Първият гост тази събота 6 октомври е писателят Здравко Попов. Следващата събота - поетът Петър Анастасов.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Николай Гочев представя книгата си "Историография"

Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“.   Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..

публикувано на 11.02.25 в 10:31

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29