Поезията е от изчезващите видове, които имат нужда от защита, и затова веротяно и ЮНЕСКО е определил 1 октомври за Световен ден на поезията. С висока ценност, но като самотни островчета.
Това каза в Световния ден на поезията в интервю за Радио Пловдив Антон Баев, поет и писател, председател на Пловдивското дружество на писателите, доктор по българска литература.
Вероятно има нужда да се празнува, но въпросът е как се празнува и дали наистина се отдава почит на словестното изкуство.
Поезията винаги е била самотен остров, в периферията на масовата култура. На предните щандове в книжарниците са извадени книги от масовата литература, а не Томас Ман, например. Това е световна тенденция.
Има много страшно много определения за поезията, и още едно, едва ли ще наклони везните в нейна полза, но може би, и по -скоро това е емоционалното усещане на хората, които вътрешно така са устроени да пишат поезия, това е да се съхрани мига... поетическото изкуство е атавистичен опит да се съхрани мига, споменния миг, несъхранимото, memories...
Продължавам да пиша стихове, но по-рядко издавам стихосбирки...
Първото име на поет, за което се сещам ? - Райнер Мария Рилке...
В Пловдив Световният ден на поезията ще бъде отбелязан с литературно четене в читалище "Хр. Г. Данов" с участието на пловдивски поети от 18ч.
От тази събота в Дома на Дружеството на пловдивските писатели на ул." Ал. Батенберг" започват съботно-неделни матинета.
Първият гост тази събота 6 октомври е писателят Здравко Попов. Следващата събота - поетът Петър Анастасов.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..