Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Договорът с Гърция е на трупчета, Македония е пред сериозна криза

Първият прочит на резултата от референдума в Македония  е, че македонците избраха самоизолацията си като държава.  Но извън първите емоции може да има и по- различен прочит и той е свързан с числата, които описват броя на избирателите в страната, каза Александър Йорданов в анализ на резултатите от вота.

Бившият ни посланик в Скопие припомни, че в Македония максималният брой на активните хора, тези които участват в избори граждани е достигал до 64%, така, че сегашните 37 % на  практика са  половината от хората. При това тенденция е на референдуми да се явяват по- малко хора от тези, които гласуват на избори.

Много от наблюдателите отбелязват и наличието на „мъртви души“ в рамките на 250 000 - 300 000 души. Без тях на практика излиза, че половината са гласували, половината -  не.

Дипломатът припомни още, че договорът с Гърция все пак е ратифициран от македонския парламент. Сега трябва да се върви по процедурата  -  да се внесат промените в Конституцията за промяна на името и промяна на основните държавни символи. Проблемът е, че Заев няма това мнозинство в парламента.

Ако бяха участвали повече от половината от избирателите, евентуално и част от депутатите на опозицията щяха да намерят аргумент независимо от позицията на партията, която е против. Но сега ситуацията не е такава.

Парадоксално е , че тези които искаха референдума не отидоха да гласуват, бойкотираха го.

И прогнозата е, че промени в конституцията няма да има. Т.е договорът с Гърция ще е само лист хартия- ратифициран от парламента, но недовел до никакви реални промени.

Логичният политически ход на Зоран Заев е да поиска предсрочни избори, морално  е задължен да го направи. Те могат да се проведат най- рано през ноември, а дотогава страната влиза в политическо безвремие и политическа криза и силна конфронтация.

И още един ефект от вота според Александър Йорданов - с поведението си на този референдум македонците помогнаха на Ципрас, който бе подложен на силен натиск от сънародниците си. При успешен референдум той също трябваше да защитава договора си в гръцкия парламент. Сега това му падна от плещите, а контрата е в македонските политици и в македонските граждани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28