Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдумът в Македония не можа да докосне избирателя

Твърде пресилено е да се говори, че референдумът в Македония е провален, все пак 37 % от гласоподавателите са упражнили своя вот. Действително допитването не е успешно, защото трябваше поне 50 % да излязат, но това практически означава равнопоставеност на 2-та враждуващи лагера. 

Така доц. Наум Кайчев, историк, дипломат и заместник-председател на мултидисциплинарната комисия за преговори с Македония, коментира пред Радио Пловдив резултатите от референдума в Македония.

От всички 37 %, излезли да гласуват, над 92 % са "за" смяна на името на държавата, което отваря пътя за преговори за присъединяване към ЕС и НАТО. При едни бъдещи парламентарни избори това е сериозен капитал за победа, подчерта доц. Кайчев. 

По думите му, резултатите от допитването ще направят по-трънлив пътя на страната към желаното семейство на ЕС и НАТО.

Важно е да се каже, че тези негласували 63 % не са против новото име на Македония. Една трета от тях не съществуват, те не са на територията на страната, т.е. са "мъртви души". Други около 20 % са активно против, а останалите 1/3 от македонците са хора, които по принцип са против всякакви избори и не гласуват, независимо за коя партия. Изводът е, че кампанията на референдума не можа да докосне душата на избирателя, коментира историкът.

Доц. Кайчев обясни, че по процедура следва резултатите от референдума да бъдат внесени в Народното събрание на Македония, което е важен политически акт. Там трябва мнозинството от поне 80 депутати (2/3 от всички) да гласуват "за" промяна в конституцията на страната, за да се промени името й. Ако това не се случи, следват консултации и предсрочни избори. 

Бившият дипломат Наум Кайчев разтълкува и поведението на българската дипломация по случая. Според него това означава, че македонците трябва да узреят за своя европейски избор и водещи да бъдат държавните, а не частно-партийните интереси. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59