Новото райониране на България предвижда страната да се раздели на четири вместо на шест района, както е в момента. Предлага се още новите райони да нямат центрове. Как ще се отрази новото начертаване на границите на регионите на бизнеса, еврофондовете и обикновените хора коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
Притеснява ни, че районът около София ще има БВП над критерия на ЕС за достъп до финансиране. Има риск този район да остане без достъп до кохезионни средства. А благодарение на тях в София бе построено метрото, районът се „задъхва“ от струпване на населението и инфраструктурата изнемогва. Слабо развитите райони имат нужда от финансиране, но пък 1/3 от населението е струпано в София и околностите. Така няма да има финансиране на необходимата инфраструктура. Въпреки големият бюджет на столицата, той не достига за инфраструктурните обекти.
Според Десислава Николова Тракийско-Родопският район като параметри запазва параметри под 75% от БВП, така остава приоритет за финансиране. Трябва обаче да се запазят параметрите на всички региони до границите за максимално финансиране по кохезионните фондове, защото те са основен източник за общините у нас.
Цялото интервю на Елена Крушкова с Десислава Николова е в звуковия файл.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..