Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Районирането да дава възможност за максимално финансиране от ЕС

Новото райониране на България предвижда страната да се раздели на четири вместо на шест района, както е в момента. Предлага се още новите райони да нямат центрове. Как ще се отрази новото начертаване на границите на регионите на бизнеса, еврофондовете и обикновените хора коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

Тя припомни, че обективната причина за новото райониране е намаляването на населението в части от България – Северозападна и Северна. Критерий на ЕС е един район да има най-малко 800 000 души население.

Притеснява ни, че районът около София ще има БВП над критерия на ЕС за достъп до финансиране. Има риск този район да остане без достъп до кохезионни средства. А благодарение на тях в София бе построено метрото, районът се „задъхва“ от струпване на населението и инфраструктурата изнемогва. Слабо развитите райони имат нужда от финансиране, но пък 1/3 от населението е струпано в София и околностите. Така няма да има финансиране на необходимата инфраструктура. Въпреки големият бюджет на столицата, той не достига за инфраструктурните обекти.

Според Десислава Николова Тракийско-Родопският район като параметри запазва параметри под 75% от БВП, така остава приоритет за финансиране. Трябва обаче да се запазят параметрите на всички региони до границите за максимално финансиране по кохезионните фондове, защото те са основен източник за общините у нас.

Цялото интервю на Елена Крушкова с Десислава Николова е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46