Прилепите са бозайници като нас, но летят, хранят се като хората, но прекарват по-голямата и активна част от живота си през нощта. Затова ни изглеждат тайнствени, защото хората не ги познават. С тази инициатива се надяваме да разпространим повече информация за тях. Това заяви Анелия Павлова от Федерация „Зелени балкани“.
В Европа прилепите се хранят с насекоми, което ги прави изключително важни за селското стопанство, горите и за градовете. Ако ги нямаше тях, представяте ли си колко още повече комари щеше да има през лятото. Благодарение на тях количеството им се редуцира значително, защото един прилеп изяжда около 1000 комара на вечер. Това са само комарите, а другите вредни насекоми не ги изброяваме. Затова е важно да ги познаваме и пазим.
Важно е също, че те се ориентират чрез ултразвук, но не са слепи. Зрението еволюционно е много по-нисше, отколкото ултразвукът. Те усещат много по-добре околната среда. Сонарите на корабите са откраднали от прилепите и от делфините този механизъм за ориентиране.
В Природонаучния музей избрахме зала „Бозайници“, където е пещерата с прилепите, така че атмосферата да бъде близка до околната им среда. Ще загасим лампата, за да се прехвърлим в атмосферата на пещерите, където прилепите прекарват голямата част от времето си и само с едно фенерче ще осветим нашата колежка, за да може прочете на най-малките посетители приказка за прилепче.
Павлова уточни, че програмата включва артателие за изработване на маски на прилепи и, оригами, а пещерняците от клуб „Пълдин“ ще покажат на младите приключенци как се вързва възел, какво означава да си пещерняк и какви техники трябва да имаш, за да слезеш в пещерите при при прилепите.
От 19 ч. в събота в Дондуковата гради зад Природонаучния музей по залез гостите ще могат да наблюдават кога и как се появяват прилепите. И понеже тях ги има навсякъде около нас, но са скрити, използваме детектор. С него ще успеем да превърнем този ултразвук, който прилепите издават, но ние не чуваме, в чуваем за нас звук, заяви Павлова.
Точно в 17 ч. в Регионалния природонаучен музей – Пловдив започва традиционната Нощ на прилепите. Тя се провежда по инициатива на Федерация „Зелени балкани“ и клуб на пещерняците „Пълдин“.
Чуйте повече от звуковия файл:
Ботев (Пловдив) и ЦСКА не се победиха за начало на кампанията в Първа лига. “Канарчетата”, които бяха белязани от големи промени през лятната пауза, и “армейците”, които взеха треньор именно от Ботев, завършиха 1:1 в доста интересен мач. Срещата на стадион "Христо Ботев" започна на високо темпо и двата отбора атакуваха от самото начало. Гостите..
Президентът на БФС Георги Иванов бе гост в предаването „Антена спорт“ на Радио Пловдив. В ексклузивно интервю на колегата Диян Никифоров и за аудиторията на медията, на въпроса какво да очакваме от новия футболен шампионат, той отговори: „Очаквам от футболния шампионат да бъде оспорван, да бъде интересен за хората, да показваме..
На шега или на майтап, нашият радио-пърформанс ще направи 400-стотната си премиера в ефира на Радио Пловдив тази събота. Без фанфари и без колажи от паметни моменти. В лятна схема сме, затова с алтер егото Краю Петровски ще си отваряме по някоя и друга биричка и ще се опитаме да провокираме умните ви усмивки. Доколкото ни позволяват силите...
С два мача днес продължава откриващият кръг в Първа лига. От 20:00 часа шампионът Лудогорец посреща Септември, а от 22:00 часа Ботев (Пловдив) е домакин на ЦСКА на стадион „Христо Ботев“ . Срещата трябваше да се играе по програма от 19:00, но беше решено да бъде изместена заради жегата в Пловдив. Този двубой може да слушате пряко в ефира на Радио..
Старши треньорът на Ботев (Пловдив) – Николай Киров, сподели мнението си за предстоящото дерби с ЦСКА. "Очакванията са ни за труден двубой, след който се надяваме да зарадваме нашата публика. Противникът разполага със сериозни състезатели и един много добър треньор. Имахме възможност да се запознаем с това, което представляваше отборът на ЦСКА в..