Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-голяма да бъде властта в новите четири региона у нас

Децентрализираността да е водеща при измененията на Закона за регионално развитие

Четири вместо шест района от ниво две в България предвижда проектът за промени в Закона за регионалното развитие. Законопроектът е публикуван за обществено обсъждане, информираха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Предвижда се въвеждане на географска информационна система.Основното понятие отново  сарайоните за планиране или т.нар. статистически райони NUTS-2.С новите промени вместо сегашните шест, ще има само Дунавски, Черноморски, Югозападен и Тракийско-Родопски регион. 

Новите стратегически документи са Национален документ за регионално и пространствено развитие, документи за регионално и пространствено развитие за региони от ниво 2 и документи за интегрирано развитие на община. 

Първите два документа се разработват от специализирано търговско дружество със 100% държавно участие в капитала, а документите за интегрирано развитие - от съответната община. 

Предложението ми е Интегрираните планове за развитие да се разработват от областните управи за райони от ниво 3, казва Велизар Петров. 

Според него, като пример община Пловдив и община Асеновград биха могли да са част от общ интегриран план за развитие на NUTS -2, както и Тракия икономическа зона, която е в интерес на няколко общини.

Интервю по темата е с изпълнителния директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център за подпомагане на малки и средни преприятия Велизар Петров



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49