Централният площад на Пловдив като витрина на времето и хората, които оставят ежедневните си следи в града. Около темата витае болезнена чувствителност, заради отдавна ферментиралите обществени надежди за промяната му в съответствие както с модерността на мига, така и с отпечатъците на древни култури. С изумителна повтаряемост грандиозните планове за мащаба на промените на площада в сърцето на града избледняват и отстъпват място за сглобяване на единствено възможните, поради различна конюнктура, идеи.
По-малко Около 70 дни преди градът да стане столица на европейската култура, ще си повторим отново, че Европа отдавна е със следите си в нашия град, а останалото е въпрос на протокол и емоционални преживявания. Каква реалност ни разкри проведената преди ден обществена дискусия за визията на площад „Централен“ и доколко гражданите припознаха проблема и като свой? Събеседник – арх. Румяна Пройкова, ръководител на проектантския екип, работещ над бъдещата му визия.
Демографските тенденции в Европа и в България – тема на анализ, изготвен от експерти по демография с фокус промяна на демографските модели в контекста на миграционен натиск от Африка и Азия. За демографските тенденции в България за период от 25 години и териториалните диспропорции в страната от последните 10 години – чуйте доц. д-р Надежда Илиева – ръководител на секция „Икономическа и социална география“ в геофизическия институт при БАН.
Какво ще стане, когато човекът поема в ръцете си историята на света и я приспособява към своите нужди, на този въпрос отговаря авторката на романа „Езерото“ Бианка Белова. Той е преведен на 17 езика и е носител на литературната награда на ЕС и отличието „Магнезия литера“ за книга на годината в Чехия. Преди представянето на романа на чешката писателка с български корени в читалище „Шалом Алейхем“ – събеседник – преводачът на книгата „Езерото“ Васил Самоковлиев.
В минутите за култура след 9 ч. за „Падналите ангели“ и фигуралните платна на известната художничка с 22 самостоятелни изложби зад гърба си и реални сънища в цвят с бягащи с нощни коне, хора и антични пулсации Емилия Арабаджиева –събеседник преди откриването на нейната изложба в галерия „Аrsenal of art“.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания. Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня. От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.