Централният площад на Пловдив като витрина на времето и хората, които оставят ежедневните си следи в града. Около темата витае болезнена чувствителност, заради отдавна ферментиралите обществени надежди за промяната му в съответствие както с модерността на мига, така и с отпечатъците на древни култури. С изумителна повтаряемост грандиозните планове за мащаба на промените на площада в сърцето на града избледняват и отстъпват място за сглобяване на единствено възможните, поради различна конюнктура, идеи.
По-малко Около 70 дни преди градът да стане столица на европейската култура, ще си повторим отново, че Европа отдавна е със следите си в нашия град, а останалото е въпрос на протокол и емоционални преживявания. Каква реалност ни разкри проведената преди ден обществена дискусия за визията на площад „Централен“ и доколко гражданите припознаха проблема и като свой? Събеседник – арх. Румяна Пройкова, ръководител на проектантския екип, работещ над бъдещата му визия.
Демографските тенденции в Европа и в България – тема на анализ, изготвен от експерти по демография с фокус промяна на демографските модели в контекста на миграционен натиск от Африка и Азия. За демографските тенденции в България за период от 25 години и териториалните диспропорции в страната от последните 10 години – чуйте доц. д-р Надежда Илиева – ръководител на секция „Икономическа и социална география“ в геофизическия институт при БАН.
Какво ще стане, когато човекът поема в ръцете си историята на света и я приспособява към своите нужди, на този въпрос отговаря авторката на романа „Езерото“ Бианка Белова. Той е преведен на 17 езика и е носител на литературната награда на ЕС и отличието „Магнезия литера“ за книга на годината в Чехия. Преди представянето на романа на чешката писателка с български корени в читалище „Шалом Алейхем“ – събеседник – преводачът на книгата „Езерото“ Васил Самоковлиев.
В минутите за култура след 9 ч. за „Падналите ангели“ и фигуралните платна на известната художничка с 22 самостоятелни изложби зад гърба си и реални сънища в цвят с бягащи с нощни коне, хора и антични пулсации Емилия Арабаджиева –събеседник преди откриването на нейната изложба в галерия „Аrsenal of art“.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..